İçinizdeki Gezgin Ruhu Uyandıracak Filmler

10. Motorcycle Diaries

seyahat-konulu-fimler2

Ernesto Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’lerde Güney Amerika’yı dolaşmalarını konu alan biyografi tadında bir film. Bu iki genç, Buenos Aires’ten bir motosikletle yola koyulurlar. Bir süre sonra araçları arızalanır ve gençlerin otostop çekmesi gerekmektedir. Bu durum, Latin Amerika’nın düşündüklerinden çok daha farklı bir yer olduğunu farketmelerini sağlayacaktır. Latin Amerika’nın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, iki genci büyük ölçüde değiştirecektir. Sürprizlerle dolu bu yolculuk sadece bu iki genci değik ulusların bile kaderini değiştirecektir.
2004 – ABD, Arjantin, Almanya, Küba, Meksika, İngiltere, Şili, Peru, Fransa
126 Dakika
Imdb: 7.8
Walter Salles
Gael García Bernal,  Mia Maestro,  Rodrigo De La Serna,  Marina Glezer, Bàrbara Lombardo..

9. The Way

seyahat-konulu-fimler3

The Way filmi aile, dostluklar ve yaşanılan bu karmaşık dünyada karşılaşılan zorlukları anlatan herkese ilham veren bir film. Tom, Saint James’in Yolu ismiyle de bilinen Camino de Santiago’da yürürken çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’daki St. Jean Pied de Port’a gelen Amerikalı bir doktordur. Tom eve geri dönmek yerine, oğlunun geziyi bitirme hayalini gerçekleştirmek için yolculuğa çıkmaya karar verir.
Tom’un hiç düşünmediği şey ise bu yolculuğun onda olacak etkileridir. Bu gezi konusunda çok fazla deneyimi olmayan Tom, yol boyunca dünyanın dört bir yanından gelmiş farklı insanlarla tanışır. Bu insanların her birinin farklı problemleri vardır ve onlar da hayatlarında bir anlam aramak için yola çıkmışlardır…
Yapım: 2010 – ABD
Süre: 123 Dakika
Imdb: 7.4
Yönetmen: Emilio Estevez
Oyuncular: Deborah Kara Unger ,  Martin Sheen

 8. Encounters At The End Of The World

seyahat-konulu-fimler

Encounters at the End of the World, gezginlerimiz bize daha farklı, daha tuhaf, yalnızca buzlarla değil mutlaklık derecesinde deneyimlenebilen sessizlik gibi temel elementleri, hem fiziksel hem de zamansal anlamda sınırsız bir yalnızlık hissi, ölçülerimizle algılanamayacak şiddette gösteriler sunan kuvveti gibi mucizeleriyle çevrelenen bir doğadaki hayatı tasvir ediyorlar.
Yapım: 2007 – ABD
Tür: Belgesel
Imdb: 7.8
Süre: 99 Dakika.
Oyuncular: Werner Herzog, Ryan Andrew Evans, Scott Rowland…

7. Wild

seyahat-konulu-fimler4

Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle yıkılmış, uyuşturucu kullanmaya başlamış ve evliliğinin de bitişiyle kendi kendini yok eden bir kadındır. Cheryl, annesi Bobbi’nin anıları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla sürekli boğuşma halindedir. Hiç beklenmedik bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşmeye Amerika’nın en uzun, zorlu ve çok tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürümeye karar verir. Bu macera süresince yorgunluk, umutsuzluk ve karamsarlıkla birlikte ona yaşadığını hissettirecek güzel duygularla uzun bir aradan sonra tekrar karşılaşacaktır.
Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Yapım: 2014, Amerika
Süre: 115 Dakika
Imdb: 7.2
Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann…

6. The Darjeeling Limited

seyahat-konulu-fimler5

Birbirinden bir hayli farklı olan üç kardeş, babaları ölünce uzun bir yolculuğa çıkmak isterler. Bu acı olayın ardından Hindistan’a doğru yolculuğa koyulurlar. O yolculukta kardeşleri fantastik maceralar beklemektedir.
2007 – ABD
91 Dak.
Imdb: 7.2
Wes Anderson
Natalie Portman ,  Adrien Brody, Owen Wilson, Bill Murray, Irfan Khan…

5. Eat, Pray, Love

seyahat-konulu-fimler6

Bu film, üzüntülü bir boşanmanın ardından acısını unutmak, yeniden kendini bulmak için İtalya, Hindistan ve Bali’ye uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesini anlatıyor. Bu gezi sırasında tanıştığı Latin Felipe,  genç kadın kalbini çalar. Bu gezi Elizabeth için unutulmaz olacaktır.
2010, ABD
133 Dakika
Imdb: 5.7
Ryan Murphy
Julia Roberts ,  James Franco ,  Javier Bardem ,  Viola Davis ,  Billy Crudup
Brad Pitt,  Julia Roberts

4. Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight

seyahat-konulu-fimler7

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikalı Jesse, Budapeşte-Viyana treninde tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’den kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar. 3 filmden oluşan seri, izleyenleri derinden etkiler.
1995, 2004, 2013 – ABD, Avusturya, İsviçre
105 Dakika.
Imdb: 8.1, 8.1, 8.0
Richard Linklater
Ethan Hawke,  Julie Delpy, Hanno Pöschl, Dominik Castell, Andrea Eckert…

3. Midnight in Paris

seyahat-konulu-fimler8

Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı çift Gil ve Inez, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrine gitmeye karar verirler. Başta her şey eğlence dolu bir kenti gezmekken, Gil’in Paris caddelerinde gece yarıları yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir.
2011 – ABD, Fransa, İspanya
94 Dakika.
Imdb: 7.4
Woody Allen
Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen, Kathy Bates, Marion Cotillard

2. The Bucket List

seyahat-konulu-fimler9

Milyoner şirket sahibi Edward Cole ile işçi sınıfından bir araba tamircisi Carter Chambers’ın dünyaları birbirinden çok farklıdır. Bir hastane odasını paylaştıklarında tanışırlar ve iki ortak noktaları olduğunu farkederler. Hayatlarının geri kalan kısımlarını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle olan barışma ihtiyaçları… Birlikte, hayatlarının araba yolculuğuna koyulurlar ve bu süreçte çok iyi birer dost olurlar. Hayatı dolu dolu yaşamayı öğrenirler. Her macera, listelerine yeni bir madde ekler…
2007 – ABD
97 Dakika.
Imdb: 7.4
Rob Reiner
Morgan Freeman, Jack Nicholson, Sean Hayes, Rob Morrow, Ian Anthony Dale…

1. Into the Wild

seyahat-konulu-fimler10

Christopher mezuniyeti sonrası verilen bir davette ailesine yaşamak istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Tüm malını bir hayır kurumuna bağışlayıp, sahip olduğu her şeyi bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk sırasında ve sonrasında hayatını tamamen değiştirecek kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle öğrenecektir.
2007 – ABD
148 Dakika.
Imdb: 8.2
Sean Penn
Emile Hirsch, William Hurt, Kristen Stewart, Vince Vaughn, Jena Malone

Nazlıcan Yazıcı

Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Akdeniz’den Uzak Bir Kent: Tarsus

Tarsus, Mersin’e yaklaşık 30 km mesafede, merkezdeki Akdeniz kenti görünümünden uzak, daha çok Doğu uygarlıklarının izlerini yansıtan, içi tarih dolu...

Kapat