fbpx

İçinizdeki Mavi kuşu Özgür Bırakın / Dara Scully

“Bir mavi kuş var yüreğimde

Çıkmaya can atan

Ama ben ondan güçlüyüm, kal,

Diyorum ona,

Kimsenin seni görmesine izin veremem.“

İçimizdeki mavi kuşun temsilcisi Dara Scully, gerçek ve kurgu arasında çizgileri bir araya getirip, fotoğrafı adeta şiire dönüştürüyor. Fotoğraflarda, kendinizi doğada bir masalın içinde bulursunuz. Kafesler, kuşlar, ağaçlar, balonlar ve çocuklar ile doğayı yeniden kurgulayan Dara, özgür ve bağımsız çalışma alanları olarak ormanları gördüğü için, fotoğraflarında sıkça ormanlık alanlar ile karşılaşırız.

dara-scully

Kavramsal bir dil kullanan İspanyol fotoğrafçı, fotoshopu, fotoğraflarında bir araç olarak kullandığını dile getirirken, bir yandan da fotoshopu fotoğrafın doğasına aykırı bulur.

dara-scully

Hayvanları da dâhil ettiği çalışmalarında doğanın ruhunu derinlerde hissedersiniz. “Ben kendi dünyamda vakit harcıyorum. Bazen kendimi bir geyik yavrusu, bir ağaç, gibi hissediyorum. Çocuklar her zaman masumiyeti temsil eder. Ama… Gerçek mi? Çocuklar saf mısınız? Kırılganlık, özgürlük, güvenlik açığı, bir hapishane olarak kafeslerin açılıp, yıkılması gerek. Ben kuşlara aşığım, aramızdaki masal sonsuz gökyüzü gibi…

dara-scully

dara-scully

DaraScully

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.