İçinize Çektiğiniz Nefese Doyamayacağınız Dünyanın En Temiz 15 Ülkesi

Dünyanın temizliği neredeyse tüm ülkelerin en büyük doğa sorunlarından biriyken bazıları bu işin altından kalkmayı başarıyor. En temiz ülkeler aynı zamanda gidip görülmek istenen en güzel ülkelerden oluşuyor. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

Yaşayanlarına en temiz havayı sunan, en güzel caddelerinde gezme fırsatı tanıyan, meydanları yeşil alanlarla dolu olan şehirleri keşfetmeye başlayabilirsiniz. İşte içinize çektiğiniz nefeslere doyamayacağınız dünyanın en temiz 15 ülkesi:

1. İsviçre

isvicre-temiz-ulke

Her konuda zirveyi zorlayan refahın hayat bulmuş hali olan İsviçre, bu listenin de en başında yer alıyor. Dünyanın en zengin, ferah seviyesi ve eğitim oranı en yüksek ülkelerden olmasının da etkisiyle İsviçre, doğaya da hak ettiği değeri verebiliyor.

2. Kanada

kanada-temiz-ulke

Kuzey Amerika’da bulunan Kanada, birçoğumuzun hayallerinde en çok gidip görmek istediği ülkelerden biri. Kanadalı kalbimizi çalan ünlüler mi olsun, dünyanın en iyileri arasında olan biraları mı olsun, hepsi burada. Bir de tabii dünyanın en temiz ülkelerinden biri.

3. Norveçnorvec-temiz-ulke

Resmi adıyla Norveç Krallığı, gerçekten tüm halkına kraliyet hayatı sunan bir ütopya. Norveç’in dünyanın en temiz ve aynı zamanda en güzel ülkelerinden biri olması demek oluyor ki; en temiz havada kuzey ışıklarının güzelliğine en net haliyle tanık olabilirsiniz.

Hatırlarsanız, Norveç ormanları tahrip etmeyi yasaklayan ilk ülke olmuştu. Haberin Tamamı 

4. Avusturalyaavustralya

Okyanusun ötesindeki Avusturalya’nın doğaya ve çevreye ne kadar büyük bir önem verdiği yakın geçmişte gördük. Eşsiz olan doğal güzelliklerine ve biyolojik çeşitliliklerine o kadar değer veriyorlar ki ülkelerine giren her hayvanı kayıt altına alıyorlar. Kayıt altına alınmayan kaçak hayvanlar için neler yaptıklarını, Amber Heard ve Johnny Depp’in köpeklerini gizlice ülkeye sokmaları örneğinden sonra öğrendik.

5. Yeni Zelandayeni-zelanda

Yüzüklerin Efendisi’ne ev sahipliği yapmış bir ülke pis olacak değildi ya. Doğasının insana eşsiz deneyimler yaşatacağı bir ülke olarak hafızalara kazınan Yeni Zelanda, dünyanın en temiz ülkelerinden biri. Tabii Yeni Zelanda’da toplam 5 milyon insan olduğunu düşünürsek, temiz olması normal.

Bkz: Yeni Zelanda’da Yaşamak İçin 12 Sebep

 

6. İsveç

isveç1-600x375

Kuzey Avrupa’nın en nadide ülkelerinden biri olan İsveç, geri dönüşüm konusunda o kadar ilerde ki, ülkede çöp kalmadığı için komşusu Norveç’ten borç çöp isteyebiliyor. 250 binin üzerinde evin ısınma ve elektriğini çöplerden elde eden İsveç temizlik, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm alanında hayallerimizin ötesinde.

7. İzlandaizlanda

Huzurun dünya üzerindeki tanımı olan İzlanda, aynı zamanda bizim bağışıklığımız olan birçok böcek ve bakteriye karşı hala savunmasız. Bu nedenle ülke dışına çıkarken vatandaşları farklı aşılar oluyor. Yani resmen bize katlanıyorlar.

8. İrlanda

irlanda

Eşcinsel evliliğe yasallaştıran, Gazze’ye yardım eden, Van depreminde bize destek olan bir ülkenin insanlarının aynı zamanda ‘en temiz’ olması hiç şaşırtıcı değil, değil mi?

9. Estonya

estonya

Okuma yazma oranında birinciliği Küba ile paylaşan Estonya, teknolojik gelişmeler açısından lider ülkeler arasında. Eğitim ve teknoloji seviyesiyle birlikte tertemiz bir havayı düşünürsek, Estonya’ya mutlaka uğramalıyız.

 

10. Belçikabelcika

Avrupa’nın suluboya tablolarından fırlamış şehirleriyle dolu Belçika, bu doğal güzelliği korumanın da farkına varmış ve gerçekleştirmiş bir ülke. Bir de patates kızartmaları harika!

11. Japonya

japonya

Dünyanın en lezzetli yemeklerinin dünyanın en temiz ülkelerinden birinde piştiğini hayal edin. Siz de orada olmak istiyorsunuz değil mi? Japonya, kiraz ağaçlarının hangi bölgede ne zaman açacağını duyuran bir ülke, temiz olmaması mümkün mü?

Ayrıca Japonya’ya gitme isteği uyandıracak bu fotoğraflara bir bakmanızı tavsiye ederiz.

12. Lüksemburg

luksemburg

Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu, en zengin Avrupa ülkesi Lüksemburg, temizlik konusunda da liderlerden biri.

13. Fiji

fiji

Sonunda, şehirleri insanlardan ve çöplerden koruyarak temiz kalan ülkelerin dışında gerçek bir doğa harikası görüyoruz. Sahip olduğu suların, dünyanın en pahalısı olduğu adalar ülkesi doğanın en doğal hali gibi.

14. Mauritius

mauritius

Batık gemileri, rengarenk balıkları ve renkli mercanları, sualtında tüm netliğiyle görebileceğin Mauritius, doğanın kollarındaki tertemiz ülkelerden biri.

15. Kosta Rika

kosta-rika

Zamanında ordusunu dağıtıp, oradan kalan parayı eğitime ve sağlığa harcayan Kosta Rika, dünya üzerindeki cennetlerden biri. Hayatı yavaş yavaş tadını çıkararak yaşamayı seven insanların ülkesi, dünyanın en temizlerinden biri.

Kaynak : 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.