İğne Deliğinde Heykeller: Willard Wigan

‘İnsanlar yaptığıma inanmayı çok güç buluyorlar. Bilim insanları işlerimi gördüler ve onları açıklayamadılar. Nanoteknoloji ile uğraşan bilim insanları işlerimi gördüler ve tamamen şok oldular. Fakat, eğer dünya üzerinde herhangi biri bana meydan okumak istiyorsa, buna hazırım. Getirin haydi !’

Willard Wigan

Dislektik (öğrenme bozukluğu) heykeltıraş Willard Wigan’ın kariyerine başlama hikayesi 5 yaşında karıncalar için yaptığı evlerle başlıyor. Wigan bu durumu ‘Karıncaların yaşamak için bir eve ihtiyacı olduğunu düşünmüştüm. Daha sonra onlara şapkalar ve kıyafetler de yapmaya başladım. Burası disleksimden kaçabileceğim ve hocalarımın beni yargılayamayacağı bir fantezi dünyasıydı.’ diye açıklıyor.

 

 

Wigan’ın 0.005mm’lik heykelleri dünya tarihinde elle yapılmış en küçük heykeller olarak biliniyor. Mikroskobik boyutta olan bu heykelleri görmek için görüntüyü en az 400 kere büyüten bir mikroskoptan bakmanız gerekli.

Heykellerini cam, altın ve kumaş gibi materyaller kullanarak yapan ve kendi saçından kopardığı bir telden yaptığı fırça ile boyayan Wigan, ilk heykelini bir tişörtün etiketinden yapmış. Ellerinin titrememesi için zaman zaman kalp atışları arasında çalıştığını söyleyen Wigan’ın eserlerini yaratırken en büyük ilham kaynakları Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ustalarmış.

Wigan’ın bir eserini üretmesi ise 6 haftadan 3 aya kadar değişebiliyor.

Manşet görseli: fotoğraf, Steve Nulty / eser, Willard Wigan

Okumadan geçmeyin: Sanat Dünyasında Boya Savaşları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.