İki Türk Sanatçı 11. Uluslararası Floransa Bienali’ne Davet Edildi!

Bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Floransa Bienali’ne Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim görevlilerinden Semra Sonya Doğan Ak ve Büşra Kuruçay davet edildi.

Floransa Bienali’ne davet edilen iki Türk sanatçı hakkında ADYÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü yaptığı açıklamada ”Bu etkinliğe dünyanın her yerinden sanatseverler, sanat takipçileri, sanatın önde gelenleri iştirak edecekler. 400 civarında seçilmiş kişinin eserleri orada sergilenecek. Bu etkinlik içerisinde bulunmak bile ayrıcalık. Türkiye’de sadece üniversitemizden iki akademisyenin tercih edilmiş olması bizim için ayrı bir mutluluk.” açıklamasında bulundu.

Bienale davet edilen sanatçılardan Büşra Kuruçay ise bienale başvuru yaptıklarını söyleyerek sözlerini ”Eserlerimizi mail yoluyla gönderdik, başvurumuzu yaptık. Komite tarafından değerlendirilerek katılımımız üzerine davet gönderildi. 6-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek bienalde biz de orada bir stantta eserlerimizi sergileyeceğiz. Ben 6’dan fazla eser gönderdim. Bunlardan ikisini seçip orada sanatseverlerle buluşturacağız.” ifadeleriyle sürdürdü.

Başvuruda bulunan ve davet alan diğer sanatçı Semra Sonya Doğan Ak resimlerinde genel olarak göç ve dünya konularını işlediğini belirterek, bienal hakkında şu ifadeleri kullandı: ”Bienale 2 resimle katıldım. Ben Bulgaristan göçmeni olduğum için göç konusunu resimlerimde işlemek istedim. Bütün dünya tamamıyla, hepimiz göçebeyiz. Fuar 6-15 Ekim 2017’de olacak. Yani 9 günlük bir süreç var. Bir de yarışma var orada. Eğer yarışmayı kazanırsak büyük bir ödül var.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.