İkon Dilinin Gücü Adına Seyahate Çıkın!

Yurt dışına seyahat ederken gezileriniz kalitesi hiç şüphesiz gittiğiniz ülkenin dilini bilmenizle doğru orantılıdır. Bazen sadece uluslararası iletişim dili olarak kabul edilen İngilizce ve İspanyolca bile dilinin bilmediğiniz bir yabancı ile sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlamaz. Hele ki bir de ruhunuz turist değil gezginse kenarda köşede kalmış yerleri ziyaret etmeye meyillisinizdir ve seyahat ettiğiniz yerin yerel insanları kuvvetle muhtemelen en fazla “Are you cola?” seviyesinde yabancı dil biliyordur.

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-1

Bunun için onları suçlayamayız. Kültür diline sahip çıktığınız sürece derinleşir ve çeşitlenir. Yerinizden yurdunuzdan kalkıp bir yerin kültürünü keşfetmeye gidiyorsanız, seyahat ettiğiniz sakinlerle iletişim kurmanın yaratıcı bir yolunu bulmakla yükümlüsünüz. IconSpeak tam da bu noktada maceraperestlerin yardımına koşuyor. Bu dünyada hemen hemen herkesin anlayacağı o tek dili içeren tişörtler üretiyor. İşte karşınızda üzerine temel ikonların basıldığı World tişörtleri!

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-2

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-3

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-4

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-5

IconSpeak’in sitesini ziyaret ettiğinizde “Hakkımızda” (About Us) kısmında bu projeyi hayata geçirmek için kurucularının nereden ilham aldığını anlatılıyor. Öncelikle şu anlayışın altını çiziyorlar “Dünyanın en uçsuz bucaksız yerlerine gittiğinizde konuşacak sözcüğünüz kalmaz.” Böyle bir durumda dünya olan iletişimimiz dil engeli yüzünden neden kesilsin? Farklı kültürlerden bile gelsek bir insanın temel ihtiyaçlarını ifade edebileceği daha küresel ve kolay bir dilin yaratılması gerçekten imkansız mı?

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-6

Tolkien Elfceyi yarattığı, Cameron’ın Avatarları dile getirdiği, Khalessi’nin Khalca döktürdüğü bir dünyada bizce imkansız değil. Hızla gelişen teknolojiyle daha aşikar olduğumuz ikon işte bu dil olabilir. Aynı IconSpeak’in kurucuların dediği gibi ”İkonlar. Çünkü ikonlarla birlikte dünyayla konuşabilirsin.”

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-7

Peki nasıl? Bütün bu ikonları nasıl yanında taşıyacaksın ve ihtiyacın olduğunda nasıl kullanacaksın? Öncelikle gittiğin ülkede o ikonun bir anlam yaratacağına nasıl emin olacaksın? Hele ki kötü bir çizersen daha yanlış bir algı uyandırmaz mısın? IconSpeak’in bu sorulara çok kapsamlı bir yanıtı var: “Basitlik hepimizi kolayca birleştiren bir husustur. Buna ister tembellik ister dahilik deyin. Ancak her şeyi basit kılmaktan hoşlanıyoruz. Biz dil engelini aşarken tişörtten yola çıktık. Bir tişört üzerinden mimikle, beden diliyle ve seslerle karşınızdakiyle iletişime geçebildiğinizi düşünün. Bu tişörtün şarj edilmeye de ihtiyacı yok, istediğiniz kadar onu giyebilirsiniz. Ayrıca size tişörtü giymenizi zorlaştıracak, yıkamanızı gerektirecek ya da benzeri şeyler için güncelleme yollamayacağız. Bu sadece bir tişört.”

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-8

Herkesin aşikar olduğu basit ikon dilinin gündelik kıyafetimiz tişörtlere basılması dünyanın hiç bilmediğiniz kapılarını size kolayca açacak güçte bir fikir. Lokomotif ikonunu işaret ederek tren istasyonunun yerini bulabilir, tabak-çatal-bıçak ikonuyla acıktığınızı belirtebilir, yatak ikonuyla kalacak yere ihtiyacınız olduğunu ifade edebilir, beğenilerinizi kalp ikonuna dokunarak gösterebilirsiniz. Bu yaz trenle Avrupa’yı fethedeceklere, Asya’ya gönüllü çalışma programlarıyla keşfedeceklere, Kuzey Amerika’ya  dil öğrenmeye gideceklere ve dahası Türkiye’nin turistik bölgelerinde bu yaz iş deneyimi yaşamak isteyen ama yabancı dili az ya da hiç bilmediği için çekingen davranan herkese yola çıkmadan, karar vermeden ya da vazgeçmeden bu siteye göz atmasını öneriyoruz.

Ikon-Dilinin-Gucu-Adina-Seyahate-Cikin-9

Kaynak: https://iconspeak.world/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.