İKSV Genel Müdürü Görgün Taner Fransa’nın Şövalye Nişanına Layık Görüldü!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, Fransa Kültür Bakanlığı’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier des Arts et des Lettres) nişanına layık görüldü.

Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanı Görgün Taner’e düzenlenen törenle verildi. 2002 yılından beri İKSV Genel Müdürlüğü’nü üstlenen Taner, daha önce de Fransa ve Polonya tarafından çeşitli nişanlarla ödüllendirilmişti. 2013 yılının Mayıs ayında, Avrupa Kültür Vakfı’nın (European Cultural Foundation) yönetim kurulu başkanı seçilen Görgün Taner, ayrıca 2014 yılından bu yana Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü’nün danışma kurulu üyeliğini de yapıyor.

Fransa Kültür Bakanlığı’nın 1957’den bu yana Fransa’da ve dünya çapında sanat ve edebiyatın gelişimine katkı sağlayanlara verdiği nişan, yapılan törenle Görgün Taner’e takdim edildi. Törende konuşan Taner şu açıklamalarda bulundu: “Yirmi birinci yüzyıl, eğitim alanında, rüştünü ispatlamış toplumların damgasını vurduğu bir yüzyıl olacak. Hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, yaratıcılık, eleştirel düşünce, bir arada yaşamak isteyen toplumların vazgeçmeyeceği kavramlar. Hep olmasını istediğimiz sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve barış içinde bir arada yaşama, ancak bu kavramlara gereken önemi verirsek söz konusu olabilir. Kültür ve sanat etkinlikleri de hem bu alanlardaki gelişimi ve eğitimi desteklemek hem de ülkelerin, toplumların birbirlerini daha iyi anlamaları, birbirlerinden öğrenmeleri ve birbirlerine zenginlik katmalarını sağlamak için en güçlü aracımız. Küreselleşen dünyada ülkelerin içlerine kapanmalarının artık imkânı yok. Dünya kültürüne, dünya ekonomisine ve dünya barışına katkıda bulunmak için çalışmalıyız. Değerlendirme kriterimiz bu olmalı. Burada gurur duyarak aldığım bu nişan, benim, bizim bu yöndeki çabalarımızın, bu konuda bizzat birlikte çalıştığımız bir ülke nezdinde takdir görmesi anlamına geliyor. Bu da bana büyük bir mutluluk veriyor. Sayın Büyükelçi, şahsınızda Fransa Hükümetine, beni bu ödüle layık gören tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyorum. Yürüttüğümüz uluslararası projelerde sürdürülebilir bir kültürel alışveriş ortamı yaratmak için canla başla çalışan İKSV’deki tüm arkadaşlarıma ve başta o zamanki adı CulturesFrance olan Fransız Enstitüsü ekibi olmak üzere işbirliğine katkıda bulunan tüm kültür kurumlarına ve ekiplerine de teşekkür ediyorum.  Voltaire’in dediği gibi “Bir gün her şeyin daha iyi olacağını düşünmek umudumuz, bugün her şeyin iyi olduğunu düşünmek yanılgımızdır.”

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ise törende, Taner’in İKSV’nin bünyesindeki çalışmaları ve çabasıyla İstanbul’un adını uluslararası kültür ağlarının kalbine yazdırdığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.