İlk Bakışta Anlam Veremeyeceğimiz Garip Gelenekler

İnsanoğlu evrene adım attığı ilk andan itibaren şüphesiz kültürün ayak izleri de onu takip etmeye başladı. Zamanla büyüyen ve gelişen toplumlar deneyimlerini, geleneklerini, göreneklerini, somut ve somut olmayan tüm kültürel miraslarını korumaya ve yaşatmaya devam etti. Çoğu kültürel miraslardan bir haber olmakla beraber özellikle her geçen gün büyüyen bilişim çağıyla da bir haber olunan çok çeşitli kültürleri yakından tanıma fırsatına eriştik. İşte o bize enteresan lakin toplumlarına münhasır gelenekler…

 

Gana

Hemen herkes için ölüm düşünülecek son şeydir ve ölüm hazırlığı da oldukça uzaktır.  Ancak Gana’da işler öyle değil. Öldükten sonra omuzlarda taşınacağınız tabutunuzu önceden belirliyorsunuz. Tabut formuna dönüştürülen çeşitli nesneler, Gana’daki ismiyle fantezi tabutları sizin zenginliğinizi ve saygınlığınızı temsil ediyor. Öyle ki ne kadar ihtişamlı tabuta sahip olursanız o kadar saygın oluyorsunuz.

    garip gelenekler (3)

Tayland

Tayland kadınlarını duymayanınız yoktur. Onlar çocuk yaştan itibaren boyunlarına taktıkları metal halkalarla dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak yerlerini alıyorlar. Bu garip geleneğin kökeni ise kadınların ormanda vahşi hayvanların saldırılarından korunma ve kölesi oldukları askerlere çirkin görünme altında iki rivayete dayandığı söyleniyor.

   garip gelenekler (1)

Etiyopya

Yine gözümüzün gördüğü zihnimizin anlamlandıramadığı geleneklerden biri daha. Dudaklara halka takmak. Etiyopya’nın Omo adlı kabilesinin geleneği olan bu durum yine iki rivayete dayanıyor. Rivayetin ilki köleleri oldukları insanlara çirkin görünmekken bir diğer rivayet ise güzel ve özel görünme çabası olarak karşımıza çıkıyor.

   garip gelenekler (2)

Çin

Lotus kadınları olarak adlandırılan Çinli kadınlar güzellik kurbanı olarak birer sembol. Sembol diyorum çünkü durumun başka bir karşılığı yok. Bu kadınların küçük yaşta parmakları kırılıp, ayakları sıkıca bantlanıp büyümesi engelleniyor. Onlara özgü üretilen ayakkabılarla bir ömür geçiren kadınların ayakları ise ayaklıktan çıkıyor.

   garip gelenekler (4)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.