İlk İngiliz Romantik: Samuel Taylor Coleridge

21 Ekim 1772 doğumlu şair ve filozof Samuel Taylor Coleridge 10 kardeşin en küçüğü olarak İngiltere’de doğuyor. 1781’de babası ölünce Londra’da bir yatılı okulda ardından Cambridge’te Jesus College’da eğitim gördükten sonra üniversite yıllarında alkol ve kumarla tanışan genç şair okulu bırakarak ortadan kayboluyor. Ta ki takma adla orduya yazılmış olarak bulunana kadar.

Yazın hayatında şöhreti ilk defa asker arkadaşlarının ağzından mektuplar yazarak elde ediyor. Ordu hayatı istediği gibi gitmeyen şairi ağabeyleri tazminat ödeyerek kurtarıyor ve akli dengesi bozuk olduğu gerekçesiyle uzaklaştırıldığı ordudan yarım bıraktığı okula geri dönüyor.

1975’te evlenen şair geçimini sağlamak için gazeteciliğe başlıyor.

samuel-taylor-coleridge-1 (2)

William Wordsworth

William Wordsworth’un şiirlerini okuduktan sonra şair olmaya karar veren Coleridge, idolüyle bir süre mektuplaştıktan sonra tanışmak için onun evine kadar 65 kilometre yürüyor ve bununla da yetinmeyip birkaç yıl içinde yakınına taşınıyor.

1798’de iki zengin insan ona hayatı boyunca şiir yazması için yıllık 150 sterlin ödemeyi teklif ediyor.

samuel-taylor-coleridge-1 (1)

Afyon: isim, kimya Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

19. yüzyıl İngiltere’si eczanelerin her gün kilolarca afyon sattığı bir dünya. O dönemde afyon, hap, göz damlası, şurup vs. birçok şekilde reçetesiz satılan bir ağrı kesici. Coleridge, afyonu ilk defa sindirim problemleri nedeniyle kullanıyor.

“Vücudum bağımlılığa teslim oluncaya kadar gerçeği göremedim.”

Samuel Taylor Coleridge

Bağımlısı olduğu afyon nedeniyle ilerleyen zamanlarda eşi ve çevresi tarafından terk ediliyor. Rivayete göre bir keresinde afyon etkisindeyken sekiz gün boyunca durmadan yürüyüp evinden 400 kilometre uzakta bulunuyor.

samuel-taylor-coleridge-1 (3)

1798’de William Wordsworth ve Samuel Taylor Coleridge tarafından “Lirik Baladlar” adıyla basılan şiirler geleneksel olarak İngiliz romantizminin başlangıcı kabul ediliyor. Hedefleri geleneksel şiirin süslü söyleyişini bırakıp gerçekten insanlar tarafından kullanılan dilde yazmak. Şiirlerinin mantıki ve ahlaki bir amacı var.

samuel-taylor-coleridge-1 (1)

Coleridge son derece değişken ve dengesiz. Hiçbir zaman Wordsworth’un felsefesine ulaşamıyor ama çoğunlukla afyon destekli, kişisel, acılı şiirler yazıyor. 1797’de başlayıp rafa kaldırdığı ve daha sonra Lord Byron tarafından keşfedilen Kubla Han/Kubilay Han şiiri romantik edebiyatın en çok bilinen şiiri.

“Ölürsem mutlaka deyin ki, cennetten Wordsworth indi üzerine; ona gerçek şiirin ne olduğunu göstererek, kendisinin bir şair olmadığını anlamasını sağladı.” diyen şair 1834’te kalp rahatsızlığı nedeniyle ölüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.