İlk Kez Samanyolu Galaksisi Dışında Yeni Gezegenler Keşfedildi

“Bu keşif adına oldukça heyecanlıyız. İlk kez galaksimiz dışında gezegenler keşfettik.”

Evrenin büyüklüğü ve derinliği gizemini sürdürürken astrofizikçiler yeni bir gelişmeyle heyecan uyandırdı.

Astrofizikçiler, ilk kez Dünya’nın bulunduğu Samanyolu Galaksisi dışında, Dünya’ya yaklaşık 3.8 milyar ışık yılı uzaklıkta yeni gezegenler keşfetti. Araştırmacılar, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Chandra X-ışını Gözlemevi’ndeki hassas mercek teknolojisini kullanarak yeni veriler elde etti. Elde edilen verilere göre Samanyolu Galaksisi dışında bir grup gezegenin varlığı keşfedildi.

Keşfedilen yeni gezegenlerin boyutlarının Ay’dan Jüpiter’e kadar farklılık gösterdiği kaydedilirken, Oklahoma Üniversitesi Astrofizikçisi ve araştırma yazarı Xinyu Dai konu hakkında “Bu keşif adına oldukça heyecanlıyız. İlk kez galaksimiz dışında gezegenler keşfettik.” yorumunda bulundu.

Araştırma yazarlarından Astrofizikçi Eduardo Guerras ise kullanılan yöntemin önemine dikkat çekerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu veriler Samanyolu dışındaki hassas mercek analizinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Keşfettiğimiz gezegenler Dünya’ya 3.8 milyar ışık yılı uzaklığında yer alıyor. Hassas mercek teknolojisi dışında bu gezegenleri gözlemleyebilmemizin bir imkanı yok. Bununla birlikte şu an gezegenleri inceleyebilir, varlıklarını açığa çıkarabilir ve hatta kitleleri hakkında bile fikir edinebiliriz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.