İLK SANAT GALERİSİ: LASCAUX

1940 yılının Paris’inde dört çocuk, belki yaramazlık yapmak belki kaçan bir hayvanı kovalamak, belki de dağların yamacında özgürleşmek için Dordogne dağının sırtlarına çıkar.  Çocukluktur, keşfetme arzusu her zaman ağır basar. Zamanla yitirdiğimiz bir özellik olan bu arzu, o çocukların hayatlarında yaşadığı en güzel olaylardan biri haline gelir: En eski mağara resimlerinin keşfi, Lascoux.

Dört çocuğun keşfi, arkeologları harekete geçirir. Mağaradaki duvar resimleri incelendiğinde binlerce yıllık çizimlerin olduğu anlaşılır. Tarih öncesi zamana ait olan çizimleri barındıran mağara, üç bölümden oluşmaktadır. Mağaranın duvarlarında, öküzler, inekler, dişi geyikler, atlar ve bağırsakları bir bizon tarafından deşilmiş insan resmedilmiştir. Kırmızı renklerin hakim olduğu resimlerin bulunduğu Lascaux Mağarası’nın dinsel törenlerde kullanıldığı varsayımı düşünülmüştür. Günümüz sanat galerilerini andıran mağara, dönemindeki turistlerin ilgisini çekmiş ve inanılmaz bir ziyaretçi kitlesine maruz kalmıştır. Fakat sonrasında bir sorun meydana gelmiş ve resim boyalarının dökülmeye başlandığı fark edilmiştir. Araştırmalar, karbon salınımının buna sebep olduğunu göstermiş ve mağara ziyaretçilere kapatılmıştır. Fransa’nın ciddi turizm geliri elde etmesinin üzerine mağaranın birebir aynısı olan kopyası yapılmıştır.

Resimlerin bakıp insanlığın en eski zamanlarına 17.000 yıl öncesine yolculuk edeceksiniz. İçinizdeki çocuk ruhun ve keşfetme arzusunun kaybolmaması dileğiyle!

lascaux (2)

lascaux (4)

lascaux (3)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.