İLKLERİN ŞEHRİ BERGAMA VE TIP MERKEZİ ASKLEPİON

Ülkemizde İzmir şehri sınırları içerisinde bulunan, antik dönemdeki ismi Pergamon olan Bergama; birçok ilklere imza atmış, UNESCO tarafından korunan tarihi bir mirastır. Antik dönemlerde Doğu ve Batı medeniyetlerinin geçiş noktasında kurulan kent; bilim, sağlık, ekonomi, ticaret, mimari ve kültürel açıdan dönemin ilerisinde gelişmelere imza atmıştır.

Bu ilklerden birkaçı; ilk olarak parşömen yapımı, ilk komün devleti projesi, ilk kent imar yasası, ilk hristiyan kilisesi, ilk kez festival yapan şehir ve nice ilkler…

Bergama’nın bir diğer önemli ilki; en büyük sağlık girişimi olan Asklepion; MÖ 4.yüzyıl ile MS 5.yüzyıllar arasında dönemin en büyük tedavi merkezlerinden biri olmuştur. Burada farklı tedavi yöntemleri kullanılırken aynı zamanda Asklepion psikolojik sorunları olan hastaları tünellerde su sesleriyle, yürüyüş parkurlarından kuş sesleriyle tedavi etmiştir. Bergama Tıp Dünyası, rüya yorumlarıyla da psikoterapiye oldukça önem vermiştir. Asklepion’a gelen hastalar önce şifalı sularla yıkanmış, ardından uyku odalarında uyutulmuş telkin tedavileriyle de iyileşmelerine yardım edilmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı burası ilk psikoterapi merkezi olarak bilinmektedir.

Helioterapi (güneşle tedavi), teatroterapi (tiyatro), teoterapi (inanç), jimnoterapi (spor); Asklepion’un tedavi yöntemlerinden birkaçıdır.

Aynı zamanda, antik dönemde tıbbi süreçlerin en büyük problemleri olan ağrıları dindirmek için ilk kez afyon maddeli ilaçlar bu dönemde, Bergamalı doktorlar tarafından üretilmiştir.

Yürüyüş Yolu
(Hac Yolu da deniyor.)

Hastaların tedavi edildiği odalar

Su kanalları

Dönemin en önemli doktorlarından Galenos bu şehrin insanıdır. Bitkileri ve diğer maddeleri karıştırarak ilaç yapan ilk hekimdir. Lakabı iyileştirici anlamına gelen Medicina’dır. Bergamalı Medicina yani Galenos bitkisel 473 ilacı eserlerinde kaleme almış; yaklaşık 2000 yıl öncesinden bizlere şifalı bitkiler vasıtasıyla sağlık reçeteleri miras bırakmıştır. Günümüzde de eczacılığın babası olarak bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.