İnci Eviner’in “Harem” İsimli Video Çalışması British Museum’da

İnci Eviner’in “Harem” (2009) isimli video çalışması, British Museum’un, “Doğudan İlham: İslam Dünyası Batı Sanatını Nasıl Etkiledi?” isimli grup sergisinde yer alacak.

10 Ekim 2019 – 26 Ocak 2020 tarihleri arasında Londra’daki British Museum’da gezilebilecek olan sergi, Oryantalizm’e ve Doğu’nun Batı’yı nasıl etkilediğine güncel bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor.

Doğu ve Batı arasındaki büyüleyici kültürel ve sanatsal etkileşimlerin geçmişinden izler taşıyan bu sergi, İslam dünyasının Batı’ya olan etkisini vurguluyor. Doğu ve Batı arasındaki sanatsal değişimin çok eskilere dayanan bir tarihi var. 1400’lü yıllardan günümüze kadar olan akımlar, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen objeler ile sanattaki bu asırlık etkinin göz önünde olmasına yardımcı oluyor. Sergi, Doğu’dan Batı’ya 15.yüzyıldan günümüze dek ulaşan değişim geleneğine de hayli vurgu yapıyor.

İnci Eviner – Harem

Sergi için seçilmiş eserler arasında, seramik, fotoğrafçılık, cam ve mücevher sanatına dair birçok eser bulunuyor. Ayrıca çağdaş sanatı da es geçmeyen bir seçki sunan bu sergideki eserler, sanatsal değişimin yıllar içinde çeşitli görsel ve dekoratif sanatları nasıl etkilediğini de gözler önüne seriyor.

“Doğudan İlham: İslam Dünyası Batı Sanatını Nasıl Etkiledi?” sergisi Malezya İslam Eserleri Müzesi işbirliği ile tasarlandı ve hazırlandı.

Sergi ayrıca, 20 Haziran-20 Ekim 2020 tarihleri arasında Kuala Lumpur’daki Malezya İslam Sanatları Müzesi’nde sergilenecek.

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.