İngiliz Edebiyatının Kraliçesi: George Eliot

İngiliz Edebiyatı Viktorya Çağı denince akla Charles Dickens’dan hemen sonra George Eliot gelir. Asıl adı Mary Ann Evans olan George Eliot, 22 Kasım 1819’da İngiltere’de doğmuştur. Eliot yaşamının ilk 21 yılını İngiltere’nin Warwickshire kırsalında bir çiftlikte geçirmiştir. Eliot bu süreç içerisinde insanları ve çevreyi gözlemleme fırsatı yakalamıştır. Zekâsı nedeniyle babası Eliot’ın eğitimine o zamanın aksine büyük bir önem vermiştir. Eliot, bu eğitim sayesinde Fransızca, İtalyanca, Latince ve Almanca öğrenmiştir ama maalesef ki, Eliot’ın eğitim hayatı annesinin ölümünden sonra babasına bakmak zorunda olduğu için yarıda kesilmiştir.

Eliot, babasının ölümünden sonra İsviçre’ye gitmiş, fakat bir süre sonra Londra’ya tekrar geri dönmüştür. Londra’ya yerleştikten sonra Westminster adlı dergide editör yardımcılığı yapmıştır. Din, ahlak ve siyaset konusunda katı bir tutumu olmayan Eliot, özgür düşünceli çevrelere katılarak dönemin aydınlarıyla tanışmış, bu insanların arasından bulunan George Henry Lewes ile dostluğu zaman içinde farklı bir boyut kazanmıştır. Lewes Eliot’ı yazmaya teşvik eden ikilinin ilişkileri Lewes ölünceye kadar yaklaşık 25 yıl boyunca mutluluk ve uyum içerisinde sürmüştür.

Dönemin sadece erkekleri ciddiye alan edebiyat düzenine “George Eliot” mahlasıyla giriş yapan Eliot’ın, kadınların sadece “romantik kitap yazarı” etiketinden ve eleştirmen&editör oluşunun yazarlık kariyerini etkileyeceğini düşündüğünden takma ad kullandığı iddia edilmektedir. İlk eseri Din Adamının Yaşamından Sahneler’i 1852 yılında yayımlatan Eliot, 7 yıl sonra ilk romanı olan Adam Bede ile günlük yaşamı gerçekçi ayrıntılarla yansıtma yeteneğini gözler önüne sermiştir.

george-eliot-2

Bu eserlerini 1860 yılında Kıyıdaki Değirmen, bir yıl sonra ise ilk tarihsel romanı Romole takip etmiştir. Eliot verimliliğini Silas Marner, Radikal Felix Holt, Middlemarch isimli kitaplarını 10 sene gibi kısa bir sürede yayımlatarak ispat etmiştir.

Bunlardan Middlemarch, birkaç konunun iç içe geçtiği, toprak sahibinden köylülere, meyhanecilerden işçilere kadar hemen hemen herkesin gerçeklikle tasvir edildiği ve çağdaş düşüncelerin yansıtıldığı güçlü bir başyapıt olarak sayılmaktadır. Virginia Woolf da bu eser için “Yetişkinler için yazılmış birkaç romanlardan biri.” demiştir. Yazma sebebini “Tozlu sokaklardan ve tarlalardan gelen etten kemikten insanların yaşamlarını anlatmak.” olarak ifade eden Eliot, 22 Aralık 1880 yılında gözlerini dünyaya kapatmıştır.

Gerçekçi bir yazar olarak İngiliz edebiyatının kraliçesi Eliot, öncüsü olduğu psikolojik çözümlemeler ile eserleriyle yazı var olduğu müddetçe bizimle birlikte olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.