İngiliz Sanatçı Alex Chinneck’in Mimari İllüzyonları

Kafa karıştıran, ilk görüşte şaşkınlık yaratan mimari tasarımlarıyla tanınan İngiliz sanatçı Alex Chinneck, büyüleyici illüzyonlar yaratmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar tasarladığı en başarılı illüzyonu olarak kabul edilen Londra’daki Covent Garden, 2014 yılında sanatçı ve 100 kişilik ekibiyle yapılmış, ardından diğer çalışmalarında olduğu gibi yok edilmişti. Gerçek boyutlarda bir replikası yapılan taş binanın inşasında, danışman, mühendis gibi farklı meslek gruplarından çok sayıda kişi yer aldı. Yapı, iç kısımda gizlenen 12 metrelik armatür kullanılarak zeminden havaya kaldırıldı ve uygulanan çeşitli tekniklerle binanın hem havada duran görüntüsü hem de zeminle olan bağlantısı sağlandı. İllüzyon, yaklaşık 8 aylık bir çalışma sonucunda tamamlandı.


Chinneck, ortaya çıkardığı mimari tasarımlarda günlük hayattaki bakış açısını değiştirmeyi, gündelik hayatı olduğundan farklı yansıtmayı sevdiğini söylüyor. Yaptığı illüzyonların herhangi derin bir mesaj barındırmadığını da alçakgönüllülükle itiraf eden sanatçı, yarattığı ilginç tasarımlarla amacının insanları şaşırtmak ve biraz olsun neşelendirmek olduğunu belirtiyor.

Sanatçı Chinneck’in yarattığı tüm illüzyonlar geçici ve artık yerlerinde değiller. Yapıldıktan bir süre sonra yıkılan tasarımlardan geriye ise bu eşsiz fotoğraflar kalıyor.

İşte Alex Chinneck imzalı mimari illüzyonlar:

 

Okumadan geçmeyin:

Gerçek Modellerle Canlandırılan ‘Gustav Klimt’ Resimleri

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.