İnsan Kanı İle Çizilen Resimler : Vincent Castiglia

 Vincent Castiglia, çizimlerinde sıra dışı bir teknik kullanan Amerikalı bir sanatçı. Ahşap üzerine yağlı boya, tuval üzerine akrilik boya gibi bilindik kombinleri bir kenara iten sanatçının kullandığı kombin; kağıt üzerine insan kanı.

Çalışmaları genellikle yaşam, ölüm ve insanın halleri üzerinde şekilleniyor. Çizimlerini ‘monochrome’ bir şekilde üretiyor yani ‘tek renkli’.

Bazı sanat eleştirmenleri Vincent’ın çizimleri ile çizim tekniğinin kendi içinde bir felsefe yarattığına bile inanıyorlar. Bir zamanlar vücudun içinde akan canlı kan hücrelerini vücudundan alarak öldüren ve bu ölü kanı bir çizim malzemesi olarak kullanan Vincent’ın tekniği aslında kullandığı yaşam ve ölüm konuları arasında paralellik gösteriyor.

Ayrıca bizim için olumsuz bir durum olan kanın vücut dışına akışını bir sanat eseri haline getiren sanatçı, kan kaybının her zaman negatif bir durum olduğu kanısını da değiştiriyor.

Boyama tekniği ise şöyle; çizimlerinde sadece kendi kanı ve su kullanıyor. Bir keresinde o kadar çok kan kullanıyor ki akciğerlerinde sorun yaşayıp hastaneye kaldırılıyor, şimdilerde ise kan kullanırken çok daha dikkatli davrandığını söylüyor. Kendinden aldığı kanı tüpler içinde bir buzdolabında saklıyor ve çizimlerine başlamadan hemen önce bu dolaptan ihtiyacı olan kadarını çıkartıyor. Teknik açıdan bir doku sayılan kanın kullanıldığı resimlerdeki figürlerin ‘sıvı deri’ye sahip olarak adlandırılabileceğini söylüyor.

Vincent ; ”Her tablo benim bir parçam.”

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.