İnsan Suratından Neler Okuyabilirim? Miroslav Zgabaj

Sanatın sadece okullarla değil kendi kendini eğitebilmeyle de yaratabileceğini gösteren bir sanatçıya Miroslav Zgabaj’a yani bilinen adıyla miro_z’e konuk oluyoruz. Slovak sanatçı İngilizcesi “self-taught” yani bizim dilimizde alaylı olmakla(gerekli okullarda eğitim görmeden kendi kendini eğitmiş olan) çok kaliteli çalışmalar ortaya konabileceğini çalışmalarıyla bizlere kanıtlıyor. O insanlara ve onların derinlerinde yatan duyguları ortaya çıkartmakla kafayı bozmuş durumda. Bu kafayı bozmuşluk ise ona resim yapma yeteneğiyle beraber özgün ve sıra dışı çalışmalar yaratma olanağı sunmuş.

İnsan vücudundan, özellikle insanların sakladığı yüzlerden ve duygularından oldukça etkilenen Miroslav, bu gerçekliği suluboya çalışmalarıyla somutlaştırıyor. Soyut duyguları böylece gerçeğe dökmeye çalışan sanatçı insanların zor, sıkışmış ve çaresiz anlarını yakalayıp onları bir karede donduruyor. Donan bu karelerde insanların bilmediğimiz yaraları, hüzünleri belki terk edilişlerine şahit olan sanatçı insan ve bu insanların hikâyeleriyle bizlere bir şeyler anlatıyor.

Instagram üzerinden çalışmalarına yer veren Miroslav Zgabaj’ın bir o kadar gerçekçi sulu boya çalışmalarını sizler için bir araya getirdik…

Sanatçının diğer çalışmaları için https://www.instagram.com/miro_z_art/ instagram hesabına göz atabilirsiniz.

 

Okumadan geçmeyin:

Şeylerin Gerçek Doğası: İşte İnsan / Ecce Homo

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.