İNSANLARIN RAKAMLARLA DOSTLUK KURDUĞU BİR KÖY: NESİN MATEMATİK KÖYÜ

Matematik bilimi, birçok insan için korkulu bir kabustur. O kişilerden biriyseniz, rakamların içinden çıkmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bazen matematik problemlerini çözmek bir labirentten çıkmak gibidir. Problemi çözerken öyle bir kaybolursunuz ki rakamların arasındaki labirentte, sonuca bir türlü ulaşamazsınız. Peki, neden matematiğin bazı insanları çok zorladığını düşündünüz mü? Öncelikle ezberci bir eğitim sistemiyle matematik öğretildiği için mantığını kavramak zor oluyor. Dolayısıyla, matematiğe karşı bir önyargı da oluşmuş oluyor ve matematik içinden çıkılmaz, sıkıcı bir bilim olarak kalıyor. Ama öyle bir kurum var ki matematik eğitimi konusunda çok iddialı. Bu kurum, Nesin Vakfı’na ait olan Nesin Matematik Köyü’dür.

Aziz Nesin’in ölmeden önce bulunduğu bir vasiyetle yola çıkılarak kurulan bu köy, insanlara rakamlarla oynamayı öğretiyor. Aslında, Aziz Nesin’in vasiyeti sadece bir matematik enstitüsü kurulmasıydı. Bu vasiyet, Aziz Nesin’in oğlu Prof. Dr. Ali Nesin tarafından bir adım ileri taşınarak bir matematik köyü kurulmasına kadar gelmiştir.

nesin-matematik-koyu (2)

Prof. Dr. Ali Nesin

Şirince Köyü’nün girişindeki Kayser Dağı tabelalarını takip ederseniz, dağ başında Nesin Vakfı’na ait bu köyle karşılaşıyorsunuz. “Nesin Matematik Köyü” yeşillikler içinde gösterişten uzak sade ve içten. Burada beton ve plastik de kullanılmamış. Tüm yapılar; ahşap, taş, çamur ve samandan yapılmış. Yani her şey en doğalından… Bunlara ek olarak, düşünmeyi ve odaklanmayı engelleyecek radyo, televizyon gibi bir şey bulmak mümkün değil bu köyde. Ama bu demek değil ki uygarlığın izlerine rastlamak mümkün değildir. Elbette; sıcak su, elektrik ve internet gibi yararlı olabilecek uygarlık izlerine ulaşmak mümkün.

Öğrenci konaklaması için 145 yatak kapasiteli 14 koğuşu olan köyün, 2 kapalı dersliği ve 200 kişilik konferans salonu, yaklaşık 5000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphanesi var. Ziyaretçilere de açık olan Nesin Matematik Köyü’nde her seviyeye uygun eğitim programları düzenleniyor. Köyde matematiği sevdirmek için özel bir çaba harcanmıyor, çünkü matematiğin öğrenilince mutlaka sevileceği düşüncesi hâkim. Ayrıca; sınav, not, sınıfta kalma ve ceza gibi korkuyu körükleyen unsurlar da yok. Dolayısıyla, matematik bir korku unsuru olmaktan çıkarılıp eğlenceli bir hale getiriliyor.

nesin-matematik-koyu (3)

Köye gelen öğrencilerin hepsi matematiği severek ayrılmış. Bu durumda, bu köyün matematik eğitiminin daha eğlenceli ve verimli olabileceğine dair bir kanıt olduğunu da söyleyebiliriz. Eğer yolunuz Şirince’ye kadar düşerse, Nesim Matematik Köyü’ne de mutlaka uğrayın. Köyün sahip olduğu güzellikleri görmek bile matematik bilimini sevmeye yeter.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.