İntihar Konusunda Farkındalık Yaratan Çalışma: ‘Çatıda 84 Erkek Maketi’

İngiltere’de intihar vakalarındaki artış sonucu farkındalık yaratan bir çalışmaya imza atıldı. Bir binanın çatısına 84 erkek maketi yerleştirildi.

İngiltere’de yapılan çalışmalar sonucunda 45 yaş altı erkeklerin birincil ölüm nedeninin intihar olduğu belirlendi. Elde edilen verilere göre ülkede her hafta 84 erkeğin intihar ettiği öğrenildi ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla başkent Londra’da bir binanın çatısına gerçek insan boyutlarında 84 erkek maketi yerleştirildi.

Çalışmaya imza atan Amerikalı sanatçı Mark Jenkins, artan intihar vakaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Her 2 saatte 1 kişi intihar ediyor. Günde 12, haftada ise 84 intihar vakası kaydediliyor. İngiltere’de 45 yaş altı erkeklerde ölüm nedeninin başında intihar geliyor. Eğer 18 yaşın altında bir İngiliz erkeğiyseniz en büyük ölüm tehdidiniz kendinizsiniz.”

Sanatçının yaptığı 84 maket, intihar edenleri temsil ediyor. Jenkins, maketler hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Gördüğünüz her bir maket, yaşamını yitiren gerçek bir insanın sembolü. Üzerlerinde isimleri yazıyor. Aileleriyle konuştuk, bize izin vermekle kalmadılar, farkındalık oluşturmak için büyük destekte bulundular. ”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.