İran Merkezli Müzik Platformu Kadınları Sansürledi!

İran Merkezli müzik platformu Melovaz

İran merkezli müzik platformu ‘Melovaz’ kadın müzisyenleri kendi albüm kapaklarından kaldırarak çok konuşulacak bir sansüre imza attı.

Elektronik Müziği Tarih ve Doğayla Buluşturan Oluşum: Cercle

İran Merkezli Müzik Platformu Kadınları Sansürledi

İran merkezli bir müzik platformu olan Melovaz albüm kapaklarına sansür uygulaması başlattı. Birden fazla ünlü albüme yapılan bu sansürde sadece kadın şarkıcıların resimlerinin kaldırıldığını görmekteyiz.

Kadın şarkıcıların kendi albüm kapaklarından silen ve kaldıran müzik platformu Melovaz‘a ise birçok kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Hatırlarsanız geride bıraktığımız dönemde İran’da kadınların özgürlüğü için birçok adım atılmıştı. Son olarak yapılan düzenlemeyle beraber kadınların ilk defa stadyumda maç seyredebilmesiyle gündeme gelen İran’da böyle bir uygulamanın neden yapıldığı da bir soru işareti.

Sansürlenen albümleri incelediğimizde ise çoğu albümün erotik olmadığını ve çıplaklık içermediğini görmekteyiz. Şimdilik, İran’ın neden böyle bir hamleye imza attığı bilinmiyor. Ancak, kadın müzisyenlerin neden sansürlendiğini anlayamayan müzikseverler bahsi geçen bu sansürlü albüm kapaklarını paylaşıp sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

İşte, sansürlü albüm kapaklarından birkaç örnek…

Peki, siz kadın müzisyenlerin albüm kapaklarının sansürlenmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.