İran’ın Yasaklı Filmi 26 Yıl Sonra İzlenebilecek!

İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın 26 yıl önce yasaklanan ve kaybolan filmi “The Nights of Zayandeh-Rood” (Zayandah Geceleri) Venedik Film Festivali’nde!

Makhmalbaf’ın filmi 1990 Fajr Film Festivali’nde bir kez gösterilmiş, daha sonradan İran İslam Devrimi’nin ruhuna aykırı olduğu gerekçesiyle filmin negatifleri kesilmiş, kesilen kısımlrın dahi gösterimi yasaklanmıştı.

Yönetmen, bu yıl İran sansür komitesinin arşivinden filmin orjinal negatiflerini alarak tamir etti. 31 Ağustos-10 Eylül tarihlerinde yapılacak 73’üncü Venedik Film Festivali’nin “Venedik Klasikleri” bölümü açılışında, 100 dakikalık filmin 63 dakikalık kesik hali seyirciyle buluşacak. Filmde, İran devrimi öncesi, devrim zamanı ve sonrasında, bir antropolog ve kızının başından geçenler ve kişilerin değişimleri anlatılıyor.

Eksik kısımlarının sonsuza dek kaybolduğu düşünülen filmin yönetmeni Makhmalbaf ise filmi hakkında “Film, hiçbir uzvu olmadan yaşayan bir şeye benziyordu ama hala nefes alıyor ve hikaye ve anlam da kaybolmamış. Negatiften ve seslerden kalanlardan kurtarabildiklerim üzerine Londra’da çalışmaya karar verdim” şeklinde konuştu.

Mohsen Makhmalbaf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.