İranlı büyük Sanatçı Mohsen Namjoo İstanbul’da!

Bir kesim İran’ın Bob Dylan’ı, bir kesim ise Kürtlerin John Lennon’u der ona. İsminin okunuşu bile bir türlü tam olarak kestirilemeyen Mohsen Namjoo, müziğiyle derin bir sessizliğin çığlığı olur.

İranlı Müzisyen Mohsen Namjoo 1976 yılında İran’ın kuzeydoğusunda yer alan Torbat-e Jam isimli küçük bir kasabada doğdu. 12 yaşındayken babasını kaybeden Mohsen Namjoo’nun ailesinin ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle, ailesi onu müzik eğitimi veren yatılı bir okula göndermek zorunda kaldı. Burada büyük üstat Nasrullah Nasihpur tarafından keşfedildi ve geleneksel İran Müziği ve İslam Edebiyatı ile ilgili eğitimler aldı. Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine müzik bölümünde devam etti. Klasik İran müziğini modern enstrümanlarla birleştiren deneysel çalışmalarını ilk olarak burada yaptı. Yaptığı çalışmaları muhafazakâr üniversite yönetimi tarafından hoş karşılanmadı. Onlarca kez uzaklaştırma cezası verildi ve defalarca gözaltına alındı. İran Müziğini alışılmamış bir şekilde uygulaması ve şarkılarının değişik tarzı nedeni ile henüz üçüncü yılında üniversiteden atıldı.

mohsen-namjoo (3)

Kendi sitesinde “Klasik Fars şiirinin rock, blues ve caz gibi Batı müziği formları ile bir birleşimi” olarak tanımlanan müziğine, Tahran Üniversitesi’nde yer bulamadı ancak 2003 yılında yaptığı amatör kayıtlar ve Tahran’da verdiği konserlerle bir yandan geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşırken bir yandan da geleneksel şiire ve müziğe müdahaleleri nedeniyle olumsuz tepkilerle karşılaştı. 2006 yılında Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde verdiği konseri, bunu izleyen radyo söyleşisi ve İran’ın alternatif müzik dünyasını konu edinen Sound of Silence (Sessizliğin Sesi) belgeselinde yer almasıyla birlikte uluslararası alanda da dikkatleri üzerine çeken Namjoo, 2007 yılında ilk profesyonel albümü Toranj’ı İran’da yayınladı.

Hala İran’da şarkılarının dinlenmesi, albümlerinin satılması resmi olarak yasak olan Namjoo’nun konserlerinden yapılan kötü kayıtları el altından dağıtılmaktadır. 2009 yılında Kuran’a hakaret ettiği gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası verilen sanatçı, bu sebeple İran’a dönmeyip, Amerika’da yaşamaktadır.

mohsen-namjoo (2)

Hem geleneksel hem modern müziği iç içe geçiren ve bunu harika denilebilecek sesiyle harmanlayan Mohsen Namjoo, 4 oktavlık sesiyle dünyanın en iyi erkek seslerinden biri olma unvanını taşıyor.

Bu muazzam sanatçı 19 Aralık’ta VW Arena’da sahne alacak. Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Sanatçıya ait derlediğimiz birkaç şarkıyı aşağıda bulabilirsiniz:

ALBÜMLERİ
Trust the Tangerine Peel (2014)
13/8 (2012) (Konser Kaydı)
Alaki (2011) (Konser Kaydı)
Useless Kisses (2011)
OY (2010)
Geographical Determination (2008)
Toranj (2007)

Kaynak: bianet.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.