İrem Çakır

18 Şubat 1990’da, İstanbul’da doğdum ve hâlâ aynı şehirde ikamet etmekteyim. Lisans eğitimimi Felsefe Bölümü’nde tamamladım. Eğitim sürecimde ağırlıklı olarak sanat felsefesi üzerine çalıştım.
Fotoğrafa olan ilgim çocukluğuma dayanıyor, zira renklere kafayı takmış biri olarak büyüdüm. 16-17 yaşlarında ilk fotoğraf makinemi edindim. Sonrasında da bu tanımsız ilgim keşif, deneme ve yanılmaya doğru evrildi. Tüm bu süreci değiştiren ise bir arkadaşımdan Smena 8m kamerasını satın almamla oldu diyebilirim, çünkü analog disiplini ile tanıştım ve ilgim daha farklı bir boyut kazandı. Artık yavaş yavaş kendimi ifade edebiliyordum. Görmek istediğim renkler, dokular kısaca her şey kendiliğinden şekillenmeye başlamıştı.
Detay ve kalabalıklardan sıkılan biri olarak çalışmalarımda sade bir çizgide ilerlemeye çaba gösteriyorum. Konu olarak da hissettiğim, düşündüğüm şeyleri fotoğrafa aktarıyorum. Bazense fotoğraf kendisini çağırıyor, yani bir konsept ya da başlıkla onu sınırlandırmak yerine, fotoğrafın fikri yola çıkmama neden oluyor. Kurgu ya da rastgele, hangisinde “O an”a yaklaşabiliyorsam oradan devam ediyorum. Yani bu konuda bir standarda sahip olduğum söylenemez. Temelde “O an”ın parçası olan şeylerin peşinde ilerliyorum. Fotoğrafı; ifade biçimi olarak ya da zihnimin bir aracı olarak kullanıyorum diyebilirim.
Bugüne dek; birkaç arkadaşlarımla ortak, sonrasında da ilk kişisel sergim gerçekleşti. Onun dışında projeler içime sindikçe online olarak yayımlamaya devam ediyorum. İçime sindikçe kısmı önemli, zira zor beğendiğim için işleri uzun süre beklettiğim olabiliyor. Profesyonel olarak ise içerik editörlüğünden metin yazarlığına pek çok farklı meslek dalı ile uğraştım. Peki ya fotoğraf, daha doğrusu fotoğrafçılık, bu benim için bir meslek mi? Yoksa bir hobi mi diye sorulacak olunursa; tam olarak iki tanıma da uymuyor, rutinim içerisinde bir yerde.
İlham kaynaklarımı da kişi ya da şeylerle sınırlandırmak istemiyorum çünkü her şeyden etkilenebiliyorum. Bir duygudurumdan bir kitaba, bir albüme, bazen de bir şehre kadar her şey çalışmalarıma şekil verebiliyor.

Irem_Cakir (18) Irem_Cakir (19) Irem_Cakir (20) Irem_Cakir (21) Irem_Cakir (22) Irem_Cakir (23) Irem_Cakir (24) Irem_Cakir (26) Irem_Cakir (27) Irem_Cakir (7) Irem_Cakir (8) Irem_Cakir (11) Irem_Cakir (12) Irem_Cakir (13) Irem_Cakir (6) Irem_Cakir (4) Irem_Cakir (3) Irem_Cakir (29) Irem_Cakir (28)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.