Irmak Dönmez

Adım Irmak Dönmez. 19 Kasım 1987 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü okuduktan sonra Görsel Sanatlar (ana dal resim) okudum ve son olarak Tezli Resim Yüksek Lisansı yaptım. Tez konum ise Freud’un Düş Kuramları ve Sürrealistler’di.
Resim yapmaya herkes gibi ben de çocukken başladım. Güzel sanatlar lisesine hazırlanmak için ortaokul son sınıfta bir atölyeye başladım. Resim yaparken hayatın kendisini gözlemlemeye çalışıyorum. Etrafımda ve etrafımın uzağında olanlardan. Belki de hayat bir gözlemleme süreci ve sonunda gördüklerin, anladıkların havaya uçup gidiyor seninle beraber. Bir sürü hayatın geriye hiçbir data bırakmadan boşunalıkla sonuçlanması üzücü.. Biz sadece öyle olmasın diye burdaki deneyimlerimizi kaydetmeyi başarabiliyoruz. Bazıları seslerle veya yazıyla kimisi de görüntülerle, kimisi..
Önceleri uzun süre beyaza bakardım yani kağıda veya tuvale. Kendiliğinden bir şeyler gözükür olurdu (sahiden oluyor). Sonra hızlıca o kaçmadan resmederdim. Kaçmadan diyorum çünkü  onu kendine bırakırsan sürekli değişir. Bir görüntü bir diğerini kovar yerinden. Birini beğendiğinde derhal boyamak veya çizmek gerekebilir. Bu yüzden önceleri dışavurumcu resimlerim vardı. Anlıktı her şey.
Şimdi ise yaratıcı fikir takıntılı oldum. Aslında biraz da mekanikleşmek istedim çünkü devamlı duygusal bir yaratım hali sizi yıvışkan bir hamur gibi yapıyor. Şimdi cep telefonumun notlar kısmında bir beyin biriktiriyorum. “Balıkların uyku için göz kapağına ihtiyacı yok” , “Sağ memenin içindeki adamın ağzından örümcek ağı çıkarmayı unutma” , “Bozuk teleport işleminde parçalanmak” gibi şeyler yazıyor. Bunlar benim resim fikirlerim, muhtemelen başkası okuduğunda çok anlamsız geliyordur. Çalışmak istediğimde arasından seçiyorum.
Çalışmalarımda tekniğe çok odaklanmıyorum. Zaten fikrin kendisi kendine yakın olan tekniği seçiyor. Bazı şeyleri renkli düşünüyorum bazıları ise üç boyutlu canlanıyor ona göre karar veriyorum. Sabırlı işler yapamam sanırdım, yapabilirmişim. Sonra onu anlayınca işler teknik olarak biraz daha ilerleyebilir hale geldi.
Benim bu işi yapmamdaki itici güç kesinlikle kaçış ve keşfetme arzusu.
İnsanın kendi hayatının içinde olmasa bile durmadan sinir bozan bir şeyler oluyor. Üzülmeye çok vakit gidiyor böyle olunca. Beni bıraksanız her şeye biraz üzülürüm öyle olmasın diye devamlı işlerime konsantre olmaya çalışıyorum veya kendime garip bir keşif konusu bulup bütün hafta sanki en önemli şey oymuş gibi onu araştırıyorum.
Abuk olsa bile hayallerinin peşinden giden insanlara devamlı gıpta ederim. Bu peşinden gidilen hayal dev sanatçı olmak, dünyayı ele geçirmek, inanılmaz zengin olmak gibi şeyler değil. Kişisel hayalleri olan ve onun peşinde dolaşan insanlar benim sözünü ettiğim. Serçe parmağının üzerinde durmak veya bir balinayı öpmek de olabilir hayali. Bunun için uğraşıyorsa benim kahramanımdır kendisi. Bu yüzden ilham aldığım kişilere sadece tanınmış sanatçıları saymak istemem. Yine de sanatçı yaklaşımlı bilim insanlarını ve bilim insanı yaklaşımlı sanatçıları takip etmekten daha çok keyif alırım.
Bir atölyem var artık. Her gittiğimde iş çıkarmıyorum bazen boş boş  camdan bakıp geri dönüyorum. Bazen tek başıma dans ediyorum. Onlar da çalışmak.
İleride ise şuan yaptıklarıma devam edebildiğim bir hayatım olsun istiyorum. İstediğimi araştırmak, okumak ve istediğim kadar resim yapabilmek ömrümce önceliğim olsun istiyorum. Bu ülke şartlarında umarım bunu sağlayabilirim. İlk kişisel sergimi hazırlamaya başladım. İlerisi için biraz çizimli biraz yazılı bir kitap projem var. Doktora yapmayı da istiyorum. Bunun dışında, tepesinde uzay gözlem kulesi olan, gizli geçitli bir evim olsun istiyorum. Gizli geçitlere ne saklayacağımı bilmiyorum, sanırım kendimi.
Bu hayattaki mottom kalbi temiz tutmak. Sevdiğim bir arkadaşım bunun en büyük direniş olduğunu söyler, hemfikirim. Bütün berbat şeylerin beni değiştirmesine müsade etmemeye çalışıyorum. Bunun resimle ilgisi yok, genel olarak böyle. Zaten resim için ayrı, hayatım için ayrı mottolarım olması epey komik olurdu.

IRMAK DÖNMEZ’E AİT ÇALIŞMALAR

“Humankind”

1copy
Lady with Balls, 2015

2copy
Brush Your Face, 2015

3copy
Eye Contact, 2015

4copy
To See, 2015

5copy
Dark Lord Patisserie, 2015

6copy
Oedipus in His Aquarium, 2015

7copy
Taste of Air, 2015

8copy
Zoom to See the Skies, 2015

9copy
Interplanetary Contact, 2015

10copy
Telescopic Pupil, 2015

11copy

Gumball, 2015

12copy
Eyelash Station, 2015

13copy
I’m Listening to You, 2015

14copy
Oedipal Twins, 2015

15copy
Mass of Words, 2015

IRMAK DÖNMEZ’E AİT ATÖLYE

atolye2
atolye 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.