fbpx

IŞIĞIN SAVAŞÇISI’NDAN ÖĞÜTLER

Paulo Coelho’nun üç yıllık bir zaman diliminde gazetelerde köşe yazısı ve mektup başlığı altında yayımlanan yazılarına ön söz ve son söz eklenerek bütünleşmesiyle ortaya ”Işığın Savaşçısının El Kitabı” çıkar. Kitabın içerisinde yer alan metinler, okuyucuya öğütler niteliğindedir.

Önsözde okuyucuya aktarılan hikaye ile metinlerin içeriği anlamlı bir birliktelik oluşturur. Hikayede bir kadın kumsalda oturan küçük bir çocuğa denizin altındaki gizemli bir tapınaktan gelen çan seslerinden bahseder ve çocuk yıllarca bu tapınaktan ses duymak için saatlerce, günlerce denizi izler; fakat maalesef ki hiçbir şey duymaz. Zaman içinde çocuk büyür, artık bir delikanlı olarak tekrar bir gün denizin kıyısına gider ve kadını orada tekrar görür. Kadın delikanlıya sayfaları boş bir defter uzatır ve

”Yaz: Işığın savaşçısı için bir çocuğun gözleri çok değerlidir; çünkü o gözler dünyaya acısız bakabilirler. Işığın savaşçısı yanındaki insana güvenip güvenemeyeceğini anlamak isterse o kişiye bir çocuğun gözleriyle bakmaya çalışır.” der. Böylelikle bu deftere Işığın Savaşçısı’nı yazar.

Peki kimdir, nedir bu Işığın Savaşçısı? diye ister istermez okuyucuyu düşünmeye yöneltiyor kitap. Ve yine açıklamasını kendi kendine veriyor:
” Işığın Savaşçısı, hayatın mucizesini anlamayı başaran biridir, inandığı şey için sonuna kadar savaşabilen ve denizin dibinde dalgaların harekete geçirdiği çanların sesini duyabilen biridir.”


Kitaba ilk bakıldığında kişisel gelişim veya fantastik bir kurguymuş izlenimi bırakıyor fakat aslında kitap içerisinde derin felsefi anlamlar barındırıyor. Kitabı, önsözü okuduktan sonra normal bir kitap gibi okumanız gerekmiyor, dilediğiniz bir zamanda veya içinden çıkılmaz bir durumda rastgele bir sayfa açıp okuduğunuzda kendi içinizdeki Işığın Savaşçısı’nı keşfetmeye yöneltiyor sizi.

Işığın Savaşçıs’ından;

” Işığın savaşçısı, dünyasını sevdiği kişilerle paylaşır.”
” Işığın savaşçısı, sertlik ile yumuşaklığı dengelemeyi her zaman becerir.”
” Işığın savaşçısı bazen, önüne çıkan engellerin çevresinden akan bir su gibi davranır.”
” Işığın savaşçısı, hem savaşı hem barışı düşünür ve koşullara uyum sağlayıp nasıl hareket edeceğini bilir.”

Işığın Savaşçısının El Kitabı yukarıdaki örnekler gibi birçok öğütten oluşur. Paulo Coelho’nun diğer kitapları gibi Can Yayınları tarafından İlknur Özdemir çevirisiyle 2003 yılından bu yana basımı yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.