Işıkla Yazı Yazmak

Fotoğraf kelimesi Yunanca’dan geliyor.  Anlamı “ışıkla yazı yazmak”tır.  Anlamını en iyi taşıyan bir fotoğrafçı ile tanıştıracağım sizleri. İsmi Walker Evans. Fotoğraf sanatıyla metropolü birleştiren adam.

New York gibi büyük bir şehirde kapitalizmin büyük binalarla şehre çökmesi ve taşralı, yani görünen şatafatın arka yüzündeki insanlara can vermiş ve duygularını fotoğraflandırmış sanatçımız. Ki bana kalırsa da sanatçı, New York büyüsünün ve şatafatının dışında gerçeği en çok yansıtan işçi sınıfını fotoğraflaması 20.yy  dehası haline gelmesinin en büyük etkenidir. Sanatın tanımı olduğu gibi sanat içinde bulunduğu toplumdan ekonomik ve kültürel soyutlamak imkânsızdır bu yüzden sanatı anlamak içinde dönemin toplumsal yapısını bilgi sahibi olmak gerekir.  Fotoğraflarından insan teması ve yüzlerini ağırlıklı olduğu ve insan suratının zamanın ruhunu en iyi yansıttığını savunurdu.  Fotoğrafların bu denli doğal ve anlatımı olan, insanı bu denli etkileyen duygular barındığını görebilirsiniz. Asıl zamana tanıklık arka sokaklar değil midir? Kapitalist sistemi sorgulayan ve eleştiren ama bir sanatçı olarak nefretini belirtmeden burjuva ve işçi sınıfını iki tarafı da izleyen bir sanatçımız.

Fotoğraf dehası Walker, en iyi karelerini insan suratlarına bakıp makinesinin deklanşörüne basarak belgeleştirmiş. Çünkü sanatçı en doğal kareleri bir metro durağında pardösünün içine sakladığı makinesi ile saatlerce son durakta işe gitmekte olan, eve yetişmekte olan gibi bir çok duyguyu fotoğraflayıp tüm ifadeyi ve duyguyu fotoğrafta göreceğiniz doğal anlar yakalamış. Walker için insan en büyük fotoğraf karesinin anlatımıydı ve insan yüzlerindeki ifadeler yaşadığı zamanların diliydi. Birçok sanatçıya ilham olmuş Walker, bir sanatsever olarak her sanatçının mükemmelliği ürettiği ne olursa olsun her şeyiyle ona ait olması ve asıl mükemmeliyeti o fotoğrafın bir daha aynı yerde aynı zamanda çekilememesi, bu bir tiyatro oyunu gibi oyuncu her oyunu sahnelediğinde aynı oyunu her gün oynasa bile sahnede her mimiği birebir aynı olmayacağı ve her oynadığında yeniden yaratılmasın.  Son olarak Walker in fotoğrafları bir müzede koruma altında sunulmuş. Onun fotoğrafları bir kentin görsel belleği.

 

eski-newyork eski-newyork-2 eski-newyork-3 eski-newyork-cocuk eski-newyork-fotografi new-york-metro new-york-metro-3 new-york-metro-muzisyen walker-ewans-fotografi walker-ewans-metro walker-ewans-metro-2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.