İspanya’nın Güneyinden Fas’a Yolculuk ve İlk Durak: Fes

İspanya’nın güneyinden Fas’a deniz yoluyla geçiş, kesinlikle tecrübe edilmesi gereken seyahat rotalarından biri. Nitekim haritaya bir göz attığınızda, aralarındaki mesafenin yakınlığı, eğer şimdiye kadar dikkatinizi hiç çekmediyse sizi şaşırtacaktır.

Fas’a gidebileceğiniz gemiler, İspanya’nın Cádiz bölgesinde bulunan Algeciras’tan hareket ediyor. Algeciras’a geçmek için Sevilla ya da Malaga iyi tercihler olabilir. Fas öncesinde Endülüs Bölgesi’nde bir turu tercih ederseniz, Granada, Sevilla ve Cordoba üçlüsünü kesinlikle öneririm.

Sevilla’dan Algeciras’a otobüsle geçiş 20 euronun biraz üzerinde olurken yol ise yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Algeciras’tan ise, direkt olarak Tanca’ya tek yön biletle, maksimum 40 euro gibi bir fiyata geçilebiliyor. Ulaşım çeşitli firmalarla sağlanabilip, Fas’a yolculuk 30 dakika-1,5 saat arasında değişebiliyor.

fas-seyahat-sanat-karavani (1)

Fas’ın Aralık ayında bile günlük güneşlik olabileceğini belirtmek isterim.

Limandan merkeze yolculuğu sağlayan otobüsler var ve yaklaşık 45 dakikada bir hareket ediyorlar. Fiyatlar ise Fas para birimi dirhemin ucuz olmasından dolayı Euro bazında Avrupa’ya göre çok çok uygun oluyor. 1 euro yaklaşık olarak 10 dirhem olmakla beraber, sizi merkeze taşıyacak otobüsler 5 euro bedelinde bile değil.

fas-seyahat-sanat-karavani (2)

Tanca, beyaz evleriyle ünlü bir Afrika şehri.

fas-seyahat-sanat-karavani (3)

Fas bağımsızlığını kazanmadan önce Tanca’nın stratejik konumu nedeniyle, yasadışı çeşitli işlerin merkezi olduğu söylense de, şu an turistik bir şehir olarak ön planda.

Tanca’dan sonra, Fes-Kazablanka-Marakeş güzel bir rota olarak izlenebilir. Fas içerisinde trenler kesinlikle otobüslere tercih edilmeli. Çok daha konforlu ve güvenliler.

Yaklaşık 5 saat süren trenin maliyeti ise en fazla 15 euro. Günde birden fazla sefer düzenleyen trenlerin özellikle yakın zamanda daha konforlu hale getirildiği belirtiliyor.

fas-seyahat-sanat-karavani (4)

Vakti zamanında Fas Sultanlığına bir süre başkentlik yapmış olan Fes’in en dikkat çekici bölgesi eski şehir Medina. Medina, 9000 binden fazla daracık sokaktan oluşurken, bu sokaklar yaklaşık 13000 dükkana ev sahipliği yapıyor. Deri malzemelerden, çeşit çeşit baharatlara, hat sanatlarından yerel eşyalara kadar birçok farklı nesnenin satıldığı Medina, Fas’ın ruhunu yansıtan çok özel bölgelerden biri olarak anılıyor.

fas-seyahat-sanat-karavani (5)

Medina içerisinde mutlaka görmeniz gereken bir de camii bulunuyor. Fatima Muhammad Al-Fihri tarafından inşa ettirilen Karaviyyin Camii, günümüzde üniversite işlevi görmekte. Söylenene göre, bir kadın tarafından inşa ettirilmesine rağmen, bu eğitim kurumuna 20. yüzyıla kadar kadın öğrenci kabul edilmemiş.

fas-seyahat-sanat-karavani (6)

Fes, eski zamanlardan fırlamış görüntüsüyle, Fas’ın dokusunu yansıtan ruhuyla ziyaret edilmeyi hak eden şehirlerden biri. Endülüs, Osmanlı, Afrika ve Avrupa dokularını beraber görebileceğiniz, çeşitliliği, benzerlikleri ve farklılıklarıyla sizi dördüncü boyutta da harika bir seyahate çıkarabilecek bu rotayı kesinlikle tavsiye ederim. Dikkat edilmesi gereken tek husus ise, Fas halkının turistlerden olabildiğince para almak adına her yolu denemeleri… Adres sorduğunuzda götürmek isterlerse bilin ki yolun sonunda sizden ücret talep edeceklerdir. Onun dışında yemek de dahil, herhangi bir konuda çekinmeniz gereken bir ülke değildir Fas. Keyfini çıkarmanız dileğiyle!

1 Yorum

  1. Avatar

    Handan

    09 Şubat 2020 en 11:24

    Öncelikle bilgiler için teşekkür ederiz. Ramazan bayramında kiraladığımız araçla İspanya’dan Fas’a geçmek istiyoruz. Yeşil pasaportumuz var geçişte sorun yaşarmıyız teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.