İspanya’nın Merkezinde Üçleme: Madrid, Toledo, Cuenca – 2

Gezme temponuza göre 3-4 gün sürebilecek Madrid gezinizin ardından, farklı bir rota arıyorsanız eğer, nispeten daha popüler şehirler dışında, her ikisi de nevi şahsına münhasır şehirler olan Toledo ve Cuenca kesinlikle değerlendirilmesi gereken fırsatlar olarak sizleri bekliyor.

ispanyaninmerkezindeucleme-2

Eski başkent Toledo, Madrid’e 70 km uzaklıkta, hem otobüs hem trenle rahatlıkla ulaşabileceğiniz, İspanya’nın Castilla-La Mancha bölgesinin başkenti. Bu bölgenin başkenti demişken, aklınızda bir merkez olarak canlanmamalı esasında. Toledo siyasi merkez olmayı bırakalı hayli uzun zaman olmuş, 16. yüzyıla kadar dayanmakta, o kadar uzun. Şimdilerin herhangi belirgin bir ekonomik faaliyet göstermeyen, durgun ama tarihi ve korunmuşluğuyla ziyaretçisini büyülemeyi başarabilen tipik İspanya şehirlerinden biri.

ispanyaninmerkezindeucleme-3

Toledo, üç dine ev sahipliği yapmış olması nedeniyle bir nevi İspanya’nın Kudüs’ü olarak adlandırılmış. 6. yüzyılda Vizigotların Romalılardan almasıyla, onların merkezi olmuş. Sadece politik merkez olarak kalmayıp özellikle Orta Çağ boyunca önemli dini merkezlerden biri olan Toledo’da, bir süre de Araplar hüküm sürmüş. O dönemdeki adı ise Tulaytulah imiş. Bu hakimiyet uzun sürmemiş, eski adıyla Tulaytulah yani Toledo, tekrar Hristiyan egemenliğine geçip Madrid başkent olana kadar önemli merkez olma özelliğini devam ettirmiş.

Bu dönem içerisinde, Toledo’nun en önemli eseri olan Toledo Katedrali’nin inşası da tamamlanmış. Bu katedral elbette görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor bu küçük şehirde. Eski camiinin yerine inşa edilen bu katedral, Hristiyan hakimiyetinin geri dönüşünü de belgeler nitelikte olmuş esasında.

ispanyaninmerkezindeucleme-4

Sanat alanında da boş kalmamış Toledo. Ünlü ressam El Greco Toledo’da yaşamış, bir dönem burada da eserler vermiş.

1561’de başkentin Madrid’e taşınmasıyla Toledo için başlayan düşüş aslında yakın zamana kadar devam etmiş. Franco döneminde önemi tekrardan canlandırılan şehir, 1987 yılında ise UNESCO kültür mirası listesine alınmış. Şimdinin Toledo’su, günümüz ziyaretçilerini, daracık sokaklarıyla, eski tarih ve kültürüyle, hediyelik eşya dükkanlarıyla, ve tabii ki tapaslarıyla beklemekte. Tapas demişken, tavsiye vermek şart oluyor bu durumda. Ana meydan Zocodover’e hayli yakın konumuyla, Lizarran çok keyifli bir tercih olabilir!

ispanyaninmerkezindeucleme-5

Üçgenin son noktası ise, Cuenca. Cuenca’nın Madrid’e olan uzaklığı Toledo’dan biraz daha fazla, otobüsle yaklaşık 2-2,5 saat süren bir yolculuk sonunda ulaşıyorsunuz. Ancak söyleyebilirim ki, tarihini, yapılarını, kültürünü ve şehre özelliğini kazandıran başka evrensel değerleri bir kenara bırakırsak eğer Cuenca, Toledo’dan daha etkileyici bir şehir. Cuenca’nın adımınızı ilk attığınız andan itibaren sizi etkisi altına alan büyülü bir havası var. Yine İspanya’nın Castilla-La Mancha bölgesinde bulunan Cuenca, özellikle meydandaki katedrali ve kendine özgü asma evleri ile meşhur. Asma evler, bu şehrin simgesi ve gerçekten çok etkileyici yapılar.

ispanyaninmerkezindeucleme-6

Nüfus yoğunluğu hayli az olan şehirde, meydana çıkıp civardaki ara sokaklarda kaybolmak en iyi tercih olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise turist yoğunluğunun da hayli az olmasının sebep olabileceği, açık restoran bulamama problemi. Özellikle belirli bir saate kadar, birçok yerde sadece içecek satışı yapılıyor. Artık İspanya’nın kültürel rahatlığından mı insan yoğunluğunun hayli az olmasından mı kaynaklı bilemiyorum ancak tedarikli gitmekte fayda olabilir.

ispanyaninmerkezindeucleme-7

Cuenca, otobüs istasyonundan çıktığınızda sizi karşılayan gecekondu mahallesi sayılabilecek bölgesiyle, kayalara oyulmuş asma evleriyle, iyice yukarılara çıktığınızda, etkileyici gün batımı manzarasıyla sizi kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Açıkça söyleyebilirim ki bugüne kadar gördüğüm, kendi kategorisinde beni en fazla etkileyen ve size kendini hissettiren mistik bir gücü olduğuna inandığım şehir oldu Cuenca. Yine UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu güzide şehri, kesinlikle İspanya rotanıza eklemenizi tavsiye ederim.

ispanyaninmerkezindeucleme-8

ispanyaninmerkezindeucleme-9

ispanyaninmerkezindeucleme-10

Aşağıdaki fotoğraf ise Cuenca’nın büyülü havasını kanıtlar nitelikte esasında. Sokaklarda şehri keşfe çıkmışken, kayalara kazınmış iki renkli gözle karşılaşmak, kaç şehirde insanın başına gelebilir?

cuenca-6

www.spainthenandnow.com

www.telegraph.co.uk

alpineliving.ua.edu

europetravelz.com

share.spain.info

commons.wikimedia.org

www.weser.es

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.