İsrailli Sanatçılar Kültür Bakanlığı’na Dava Açtı!

İsrailli bir grup sanatçı, müze yöneticisi ve sanat eğitmeni, İsrail Kültür Bakanı Miri Regev’e dava açtı!

Haber alma özgürlüğü yasası kapsamında açılan davada, Kültür Bakanlığı ve İsrail Kültür ve Sanat Konseyi’nin atama ve karar verme kriterlerinin açıklanması isteniyor. Regev, sanatçıları “devlet sembollerinin şerefini lekelemek”le itham ederken, İsrail’in demokratik bir Yahudi devleti olduğunu sorgulayan sanatçılar ise Regev için “diktatör” ve “faşist” söylemlerinde bulunuyor. Regev, sanatçıların devlet fonunu kesen ya da kısıtlayan “sadakat sınavı” nı başlatmasının yanı sıra, sanatçılar hakkında “mızmızlar”, “fitneciler” ve “kıymet bilmezler”sözlerini sarf ediyor.

Davacılardan birinin açıklamalarına göre, ifade özgürlüğünü sınırlandıran politikalara dayanan fonlama tehditleri, “ağırlıklı olarak kamu fonuna bel bağlayan kültür kurumlarına öldürücü bir darbe vuruyor.” Ülkede Binyamin Natenyahu hükümetiyle beraber, Kültür Bakanı Miri Regev’in sanatçıları ve kültür kurumlarını sindirmeye çalıştığı görüşü bir sürediir gündemdeki yerini koruyor. Ülkede de yaz boyunca ifade özgürlüğünün engellenmesine karşı protestolar yapıldı.

İsrail’in ünlü heykeltıraşlarından Dani Karavan konuya ilişkin “Sanatçılar hükümetle çatışmaya girme korkusuyla görüşlerini daha az ifade eder oldu. Yeni yasalar sürekli olarak ifade ve düşünce özgürlüğüne yönelik baskı yaratıyor.” açıklamalarında bulunurken, sanatçı ve profesör Larry Abramsan da konu hakkında “önümüzdeki yıllarda ifade özgürlüklerine yönelik sürekli artan ihlallerle karşılaşacak olan öğrencilerim ve genel olarak genç sanatçılar için en mühim eğitici katkım.” ifadelerinde bulundu.

prayjerusalem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.