İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Yeni Sezona Aya İrini’de Başlangıç Yaptı!

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 2016-2017 sezonuna Aya İrini’nin büyüleci atmosferinde başlangıç yaptı.

Yeni sezonun açılışını Aya İrini’de yapan İDSO, İstanbul’u dünyada bir kültür sanat şehri olarak klasik müzikle tanıtıyor.

Açılış Konseri’nde dünyaca ünlü şef Howard Griffiths yönetimindeki İDSO, yine dünyaca ünlü keman virtüözü Sarah Chang ve koro şefi Cem’i Can Deliorman yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde müzikseverlerle buluştu. İstanbullu sanatseverler, medya temsilcileri ve tanınmış renkli simaların yoğun ilgi gösterdiği konser, Aya İrini’nin etkileyici ortamında gerçekleşti. Konserde keman virtüözü Sarah Chang dinleyicileri büyülerken Howard Griffiths yönetiminde İDSO ile Cem’i Can Deliorman yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu uyumları ve performanslarıyla tam not aldı.

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık, orkestra olarak en önemli misyonlarının hem klasik müziği halka yaymak, özellikle çocukları küçük yaştan itibaren klasik müzikle tanıştırarak onlara sevdirmek hem de İstanbul’u dünyada kültür-sanat şehri olarak tanıtmak olduğunu belirtti. Kocabıyık: “Ülkemizin oldukça zengin bir klasik müzik geleneği var. Bizim misyonumuz, bu zengin birikimi hem yurt içinde hem yurt dışında başarıyla temsil etmek ve özellikle ülkemizin gençlerine tanıtarak sevdirmek. Daha önemlisi, İstanbul’la bütünleşen bir kurum olarak İstanbul’u dünyada klasik ve senfonik müzik ile tanıtmak istiyoruz. İstanbul’u uluslararası alanda sanat, kültür faaliyetleri ve özellikle klasik müzik ile anılan, tanınan bir şehir yapacağız.” dedi.

parca-5

parca-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.