İstanbul İçin Açıkhava Zamanı!

Nisan’a kavuştuk sonunda. Bahçeler bekler şimdi bizi, renklerini doya doya seyrettirmek için.  Nisan ayının bir Pazar gününü kendinize ayırırsanız eğer, size önerilerim olacak. Ama bunlar için dışarı çıkmanız gerek. Artık kafelerden, restoranlardan ve tabii en çok da alışveriş merkezlerinden uzaklaşmak zamanıdır.

1.Topkapı Sarayı Müzesi

Saray bahçeleri ilk adımı atmak için en güzide yerlerdir. Topkapı Sarayı’nın tarihi lale bahçelerinde şimdilik sümbüller efsunlu kokularını bırakmaya devam ediyordur ama birkaç haftaya kadar önce laleler sonra Mayıs gülleri hüküm sürmeye başlayacak.

istanbul-icin-acikhava-zamani-1

2.Emirgan Korusu

Laleleri ile meşhur Emirgan Korusu’nun da zamanı geliyor. Sincaplara bir selam vermek, şekillere bürünmüş çiçekleri görmek için rotanızı Emirgan’a çevirin. Kafelerden uzak durun, parklara yol alın.

emirgan-korusu

emirgan-korusu-2

 3.Sakıp Sabancı Müzesi

İlle de kapalı bir yere gidecekseniz Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi’ne gidin. Muhteşem botanik bahçesi ile türlü türlü renkleri orada da görebilir, seyir terasından Boğaziçi’ne bakabilirsiniz.

sabanci-muzesi

 4.Yıldız Parkı

Tarihinde iki saraya has bahçelik yapmış olan Yıldız Parkı’na giderseniz, hem Çırağan Sarayı’nın hem Yıldız Sarayı’nın bahçelerinde gezmiş olduğunuzu hatırlayın. Köprülerden geçer, ulu ağaçlara hayran olur, nefes aldığınızı hissedersiniz.

yildiz-parki

 5.Küçüksu Kasrı

Boğaz’a biraz da karşıdan bakalım derseniz, bir küçük kasır gezip, onun çiçeklerle bezeli mimarisinden tutun da, etrafını çevreleyen son yeşil örtüye de göz atabilirsiniz.

kucuksu-kasri kucuksu-kasri-2

6.Pierre Loti

Yabancı bir seyyahın gözünden Haliç’e ve boylu boyunca uzanan serviliklere bakmak isterseniz istikametiniz Pierre Loti olacaktır. Teleferikle Eyüp sırtlarına çıkabilir, oralarda geçmiş nice hayatı anarak tarihi kahvede demli bir çay içebilirsiniz.

pierre-loti

7.Çamlıca

İstanbul’un yedi tepesinden zannedilen, oysaki Kocaeli’nin bir tepesi olarak tarihi İstanbul’dan uzaklarda kalan Küçük ya da Büyük Çamlıca’da da korularda gezmek ve çay içmek fırsatına da hala sahibiz. Bakımlı bahçeleri ve renk renk çiçekleri ile İstanbul’un keşmekeşinden biraz uzaklaşmak isteyen herkesin kolay ulaşabileceği mahallerden.

camlica

8.Otağtepe

Kavacık’ın Boğaz manzaralı, biraz esintili havası ile ismini Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu bu güzel tepesinden alan Otağtepe’de Tema Vakfının parkını gezebilir, banklarında dinlenerek denizi seyredebilirsiniz.

otagtepe

9.Mihrabad Korusu

Yolunuz hazır bu taraflara düşmüşken Mihrabad Korusu’nun yürüyüş yolunda bir tur atarsanız, çayırları alabildiğine saran mor renkli halı gibi çiçeklere bakmaktan kendinizi alamayacağınızdan eminim.

mihrabad-korusu

mihrabad-korusu-2

10.Fenerbahçe Parkı

Kapanışı nerede mi yapalım? Gelin taraftar olmaksızın Kadıköy’ün Fenerbahçe Parkı’na kendimizi bırakalım. Denizin kokusunu içimize çeke çeke, botanik bahçe özelliği olan parkı baştan sona dolaşmak en güzeli. Sakız ağaçlarını görmeden dönmek de olmaz.

fenerbahce-parki

fenerbahce-parki-2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.