İstanbul Sokaklarında Bienal Rüzgarı: Çiçek Desenli Güvenlik Kameraları 20 Farklı Noktaya Yerleştirildi!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 15’inci kez düzenlenecek olan İstanbul Bienali, açılışına 1 ay kala İstanbul sokaklarında sanat rüzgarı estirmeye başladı.

Sanatçı Burçak Bingöl tarafından seramikten üretilip üzerine Beyoğlu’nda yetişen çiçek motiflerinin eklenmesiyle tasarlanan güvenlik kameraları, İstanbul’un 20’den fazla noktasında görülebilecek.


Kapalı alanların yanı sıra sokaklara da taşan projelere yer veren İstanbul Bienali, bu yıl seramik sanatçısı Burçak Bingöl’ün estetik ve bir o kadar düşündürücü projesine ev sahipliği yaparak şehrin güvenlik kameralarını dönüştürüyor. Beyoğlu civarından topladığı bitki desenleriyle güvenlik kameralarını süsleyen Bingöl, günümüzde giderek normalleşen gözetleme sistemine eleştirel bir yorum getirmesinin yanı sıra kameraları bizi gözetleyen aygıtlar olmaktan çıkartıp onları birer sanat eseri haline getirerek izleyen-izlenen ilişkisini de tersine çevirmeyi hedefliyor.

Çiçek desenli güvenlik kameraları 15. İstanbul Bienali boyunca Kumbaracı 50, Pera Müzesi, Şimdi Cafe, LeBon Pastanesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi gibi 20’den fazla noktada görülebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.