İstanbul’da Kitapların Gölgesine Sığınılacak İki Kaçamak Mekanı

Karaköy her geçen gün kendini biraz daha benimseten, galerileri ve müzeleri ile ismini hafızalarda tutan gözde sanat mekanlarından biri haline geliyor. Ancak hava sıcak, bu işleri eylül,ekime bırakmak gerek diyor ve sıcaktan kaçacak yer arıyorsanız, işte size Karaköy’den iki keyifli okuma alanı: Salt Galata ve İstanbul Modern Kütüphaneleri.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-1

Salt Galata, Karaköy’deki meşhur Bankalar Caddesi’nde, eski Osmanlı Bankası binasında 2011 yılından beri hizmet veren bir sergi ve etkinlik mekanı… Müze demiyorum, çünkü sadece bir müze değil. Evet, alt katında son dönemin müzecilik teknolojisi ile donatılmış, elinizle dokunup inceleyebileceğiniz materyalleri ile bir Osmanlı Bankası Müzesi, dahası süreli sergi salonları da var. Ama bunların yanında çalışmak ve birkaç satır bir şeyler okumak için alternatif yer arayanlara hizmet veren sevimli bir kütüphanesi ve açık arşivi var.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-2

http://saltresearch.org/ adresinden hem kütüphane hem arşiv kataloglarını tarayabileceğiniz Salt Araştırma, araştırmacılara ücretsiz hizmet veriyor. İsterseniz giriş katında yer alan ve banka döneminden kalma kasası ile göz dolduran kütüphane salonunda kaynaklardan faydalanabilir; yok ben keyif içinde kendi kitabımı okurum, kaynak aramam diyorsanız üst kattaki açık arşivinde rahat rahat oturabilirsiniz.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-3

Yine de kaynak talebi olanlara bir hatırlatma yapalım. Salt, genel olarak birkaç başlıkta kaynak topluyor: güncel sanat, mimari, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih. Eğer sizin de ilgi alanınız bunlardan biriyse kataloglara bir göz atın derim.

Salt Araştırma, salıdan cumartesiye 10.00-20.00, pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında hizmet verirken, kütüphane temmuz ve ağustos aylarında pazar ve pazartesi günleri kapalı kalıyor.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-4

Karaköy’ün belki en tanıdık mekanı İstanbul Modern ise İstanbul’un çağdaş sanattaki göz bebeği, biricik müzesi malum. Kütüphanesi de aynı şekilde çağdaş sanat ana başlığı altında kaynakları bir araya getiren, dahası 202 ülkeden 49.000 müze ve 143.000’in üzerinde sanatçı, galeri, yayıncı hakkında bilgi edinebileceğiniz International Directory of Arts & Museums of the World CD-ROM veritabanına erişim sağlayabileceğiniz bir mekan. Kütüphaneye giriş ücretsiz. Sergi salonlarına uğramadan kütüphaneye inebilir ve keyifli zaman geçirebilirseniz.

İstanbul Modernde hangi alanlara dair kaynak var derseniz: Türk sanat tarihi ve Türk sanatçıları; müze, galeri ve özel sanat koleksiyonları katalogları; sanatla ilgili kuramsal yayınlar ve sanat akımları; fotoğrafçılık ve müzecilik alanlarında yayın topluyorlar. Ayrıca çeşitli süreli yayın abonelikleri de var.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-5

İstanbul Modern Kütüphanesi salıdan pazara 10.00-18.00 saatleri arasında, perşembe günleri ise saat 20.00’ye kadar hizmet veriyor.

Istanbulda-Kitaplarin-Golgesine-Siginilacak-Iki-Kacamak-Mekani-6

Bu yaz İstanbul’da sıcaklarla boğuşmayın. Yeni seçenekler bulmak için alternatif çok. Kendinize kaçamak yerleri bulup keyifli zaman geçirmeye bakın. Unutmayın ki kütüphaneler kışın sıcak olduğu için çok rağbet görse de yazın serin olduğu düşülmediğinden olsa gerek, hep tenha olur.

Bilgi ve fotoğraf desteği:
www.istanbulmodern.org
www.saltonline.org
www.seyahatdergisi.com

1 Yorum

  1. Avatar

    Gezilecek yerler

    14 Temmuz 2016 en 09:19

    Güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.