İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Sanat Durağı Müzeler – 2

Bir önceki yazımızda İstanbul’da Ücretsiz gezebileceğiniz 6 sanat durağı müzeden bahsetmiştik. Şimdi de 6 yeni müzeden daha bahsedeceğiz. İlk yazıyı okumak için tıklayınız.

7) Pera Müzesi, Tepebaşı/Beyoğlu

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında kurulan Pera Müzesi, nitelikli sanat ve kültür hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. Özel bir müze olan müze İstanbul’un Tepebaşı semtinde bulunmaktadır. Tarihi Bristol Oteli içerisinde inşa edilen müze, sergilerinin yanı sıra eğitim ve etkinlikleri ile de bilinmektedir. Müze, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensuplarına çarşamba günleri ücretsiz olup, diğer günlerde giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart sahipleri yılda bir defa olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilirler.

8) Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgazada

Sait Faik’in yaşadığı köşkün müzeye dönüştürülmesi sonucu 1959 yılında açılan müzedir. 164 yılından itibaren Darüşşafaka Derneği’nin sorumluluğu altındadır. Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze-ev özelliği taşıyan müzede yazarın yaşamından izler taşıyan eşyalar, fotoğraflar, mektuplar sergilenir. Müze, Pazartesi, Salı ve Pazar günleri haricinde tüm günlerde ziyaretçilere açıktır.

9) Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan

2002 yılında ziyaretçilere açılan müze Emirgan’ın ünlü yapısı Atlı Köşk’te yer almaktadır. Zengin resim ve hat sanatı koleksiyonuna sahip Sakıp Sabancı Müzesi son yıllarda ev sahipliği yaptığı uluslar arası sergileriyle dünya gündeminde dikkat çekmeyi başarmıştır. Çarşamba günleri girişin ücretsiz olduğu müzede “selfie çubuğu” kullanılmaması rica edilmektedir.

10) Salt Beyoğlu

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Salt Beyoğlu, ilk olarak apartman olarak hizmet verdikten sonra 1950’lerden sonra sanat, ticaret ve politika gibi etkinliklerde kullanılmaya başlanmıştır. Ziyaretçilerin farkında olmadan içeriye girmelerini sağlayacak bir kurguda inşa edilen Salt Beyoğlu, 1. katında hizmet veren mağazası ve cafesi ile de sanatseverlerin uğrak noktalarından birisidir. Girişlerin ücretsiz olduğu Salt Beyoğlu etkinlikleri ve sergileriyle ziyaretçilerine her daim açıktır.

11) Sirkeci Garı Müzesi, Sirkeci/Fatih

TCDD İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da bilinen Sirkeci Garı Müzesi, 2005 yılında Sirkeci Garı içerisinde faaliyete geçirilmiştir. Demiryolu sevgisini halka aşılamak ve tarihi objeleri sergilemek amacıyla kurulan müzede 300 eser sergilenmektedir. Osmanlı döneminden kalma evraklar, objelerin yanı sıra Sirkeci’de çalıştırılan ilk trenin de bulunduğu müze Pazar, pazartesi ve bayram günleri hariç her gün sanat ve tarih severlere açıktır.

12) Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü

İstanbul’un tarihi semti Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, İş Bankası’nın kuruluşundan bu yana Türk bankacılık tarihine ışık tutan belgelerin, bankacılık gereçlerinin, dönemsel iletişim araçlarının sergilendiği tarihi bir müzedir. Ayrıca resim koleksiyonuna da ev sahipliği yapan müze 9 farklı salondan oluşmaktadır. 2007’den beri hizmet veren müze 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık ve ücretsiz olup, pazartesi, bayram günleri ve her 1 Ocak tarihlerinde ziyaretçilere kapalıdır.

 

Okumadan geçmeyin:

Ters Yüz Dünya | Victoria Siemer

 

 

1 Yorum

  1. Avatar

    esin

    12 Kasım 2017 en 05:11

    pardon ama salt beyoğlu kapanalı epey olmadı mı? yeniden mi açıldı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.