İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Sanat Durağı Müzeler

1) Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet/Fatih

1998 yılında halka açılan müze Tarihi Kılıçhane binasında (Osmanlı’da dımışıkhane olarak geçen kılıç imalatının yapıldığı ve kılıç yapımının öğretildiği okul) bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemi eğitim tarihine ışık tutan müzede Cumhuriyet öncesi belgeler, diplomalar, gazete kupürleri ve eğitim araçları sergilenmektedir. Pazar dışında her gün 10:00-17:30 saatleri arasında açık olan müzeye girişler ücretsizdir.


2) Galatasaray Müzesi, Galata, Beyoğlu

“Okulumuzun bir köşesinde hatıralarımızı saklayacağımız bir müze” fikriyle Galatasaray Spor Kulübü’nün 1 numaralı kurucusu Ali Sami Yen tarafından 1912’de Kalamış’ta kurulan müze, 1919 yılında Galatasaray Lisesi’nin içine taşınmıştır. Tarihi seven ve futbola ilgi duyan tüm sanatseverleri bekleyen Galatasaray Müzesi, Pazartesi günleri haricinde 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

3) İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş

1897 yılında Tersane-i Amire’de (Osmanlı Devlet Tershanesi) Müze ve Kütüphane İdaresi ismi ile kurulmuştur. Türkiye’nin denizcilik alanında ilk ve en büyük müzesi olan Deniz Müzesi, 20.000 adet eseriyle bu alanda kurulmuş dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olma özelliğini de göstermektedir. Yetişkinlere girişin ücretli olduğu bu müze öğrenciler için ücretsizdir. Müze pazartesi günleri, milli ve dini bayramların ilk günleri hariç, ziyaretçilere kapıları daima açıktır.

4) İstanbul Modern Sanat Müzesi, Karaköy

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Eczacıbaşı ailesi öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Beyoğlu, Tophane semtinde ziyaret edebileceğiniz İstanbul Modern Perşembe günleri ücretsiz olup yine Perşembe günlerinde ücretsiz rehberle birlikte rezervasyon yapmak kaydıyla gezilebilmektedir. 8. Uluslar arası İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan müze Karaköy limanında sanatseverleri beklemektedir.

5) Klasik Otomobil Müzesi, İkitelli/Başakşehir

Türkiye’nin ilk otomobil müzesi olma özelliği taşıyan Klasik Otomobil müzesi 1920-1970 yılları arası döneme ait 50 adet aracı, klasik otomobil severler için bir araya getirmiş. Girişi tamamen ücretsiz olan müze yalnızca hafta sonları yani cumartesi ve pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

6) Orhan Kemal Müzesi, Cihangir/Beyoğlu

Yazar Orhan Kemal’in anılarını yaşatmak için Beyoğlu, Cihangir’de kurulan müzedir. Usta yazarın hayatı ve kalemi ile ilgili birçok ayrıntıya dokunacağınız müze Cihangir’e gelip uğramadan geçmemeniz gereken noktalardan birisi. Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafların, orijinal ilk baskı kitapların, özel mektup, makale ve yazara ait özel eşyaların bulunduğu Orhan Kemal Müzesi hafta içi 10:00 ve 19:00 saatleri arasında Orhan Kemal severlere açıktır ve girişler ücretsizdir.

 

Okumadan geçmeyin:

Ters Yüz Dünya | Victoria Siemer

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.