İstanbul’la Özdeşleşmiş Tarihi Çarşılar

    Uğruna silahların kuşanıldığı, Hz. Muhammed’in “Konstantin elbet fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne iyi komutan ve onun askerleri ne güzel askerlerdir.” sözüne nail olmak için hükümdarların fethetme mücadelesine girdiği, şehirler şehri İstanbul… Tarihi yarımadası, surları, hanları, hamamları ve kendine has mimarisi ile dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan İstanbul, dokusuyla adeta yaşayan bir tarih… İstanbul’la özdeşleşen dört çarşı var ki onlar bu yaşayan tarihin en bilinen simgeleri arasında.  Baharatları ve lokumlarıyla bilinen Mısır Çarşısı, mücevherlerin her türlüsüne ev sahipliği yapan Kapalı Çarşısı, antika halılarıyla meşhur Sipahi Çarşısı ve son olarak Osmanlı’dan kalma en eski kitapçı çarşısı olan Sahaflar Çarşısıyla dört muhteşem tarihi mekan…

     Kapalı Çarşı

Fatih’te bulunan ve kapalı bir labirenti andıran Kapalı Çarşı, içinde yer alan 61 sokak, 4400 dükkan, 2195 atölye, 18 çeşme, hanlar, hamamlar ve daha birçok unsuru içinde barındıran dünyanın en eski ve en büyük çarşısı olma özelliğine sahip. Yapımı Fatih Sultan Mehmet tarafından, kuruluşu ise 1461 yılı olarak tarihe geçmiştir. Osmanlı hanedanlığı zamanında her dükkanın aynı genişlikte olduğu ve loncalar halinde sıralandığı bir daha küçük bir çarşıymış. Zamanla bu durum değişmiş, birbirine eklenen tüneller, sokaklar ve mağazalarla bugünkü halini almıştır. Birçok girişi olan Kapalı Çarşı her gün yaklaşık yarım milyon kişiyi ağırlamaktadır. İçine girdiğinizde hemen her ürünü bulabilirsiniz. Üstelik daha ucuza.

haberResim30263

     Mısır Çarşısı

Kapalı Çarşıdan daha küçük olan ve yürüme hızınıza göre değişen ancak ortalama bir tempoyla Kapalı Çarşıyla arası yaklaşık 10 dakika mesafesi olan Mısır Çarşısı, Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılmış. Yapımına 1660 yılında başlanmış, 1664 yılında tamamlanmıştır. Çevresinde Yeni Cami, Çiçek Pazarı bulunan Mısır Çarşısında ilk akla gelen baharatlardır. Nitekim ismi de oradan gelir. İlk zamanlarda Yeni Çarşı olarak anılsa da aslen baharat yolunun İstanbul’dan önceki durağı mısır olduğu için bu çarşıya zamanla Mısır Çarşısı denmiştir. Ve geçmişten günümüze kadar da önemli ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur. İki büyük yangınla mücadele etmiş zamanla daha gelişmiştir. Ve içinde birçok dükkanı barındıran çarşı baharat kokusu eşliğinde gezilecek tek çarşı olarak yerini alıyor.

tarihce3

misir

    Sipahi (Arasta) Çarşısı

 Sultan Ahmet Camisi‘nin arka tarafında bulunan Sipahi Çarşısı, 70’e yakın dükkanı içinde barındırıyor. Yapımı çok eskiye dayanan çarşı, uzun yıllar harabe olarak kalmış daha sonra restore edilerek yeniden halka açılmıştır. Osmanlı zamanında Sipahilere giysiler buradan satıldığı için ismi de buradan gelir. Daha çok antika halılar, hediyelik eşyalar ve şifalı ürünlerin satıldığı Sipahi Çarşısında dinlenebileceğiniz mekanlarda mevcut. Çevresindeki önemli tarihi yapılarla beraber de önemli turistik bir nokta.

arasta-bazaar-entrance

 

Arasta-Bazaar

Sahaflar Çarşısı

Çevresinde Kapalı Çarşıya kadar uzanan Sahaflar Çarşısının geçmişi 15. Yüzyıla kadar uzanır. Kapalı Çarşı yapılmadan önce medrese öğrencilerinin ihtiyaçları için medrese etrafından sahaflar bulunurdu. Ancak Kapalı Çarşı yapıldıktan sonra çarşı içinde sahaflara yer verildi. Ancak burada da kalıcı olamadı. 1894’te yaşanan deprem sonrasında sahaflar için bu çarşı açıldı. O zamanlar sahaflar loncalar halinde idi. Dua ile açılıp dua ile kapanırmış. Günümüze kadar 17’si çift katlı, 23 dükkân açılmıştır ve son şekliyle hizmetini sunmaktadır. Tarihin en eski sahaflarının ve kitaplarının bulunduğu çarşıda gezintiye çıktığınızda tarihi kokuyu buram buram içinize çekeceksiniz. Kitaplara dokunmayı sayfaları aralayıp izin verilirse eğer fotoğraf çekmeyi unutmayın:))

dscf7864

Bouquiniste_Paris

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.