İstanbul’un Tarihi Yeniden Şekilleniyor

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan tarafından, 2013’ten itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle bazı ilçelerde yürütülen İstanbul İli Yüzey Araştırmaları (İstYA) Projesi çerçevesinde yapılan araştırmalar sonucunda önemli buluntular elde edildi.

Güldoğan’ın Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle eylülde yaptığı yüzey araştırmasında, taşınabilir kaya sanatı örnekleri olarak adlandırılan işlenmiş insan yüzü biçimli taş, hayvan biçimli kırık taş figürü ile üzeri çizili 2 taş nesne bulundu.

Benzerlerine özelikle Paleolitik dönem sonlarında rastlanılan ve Türkiye’de yapılan arkeolojik yüzey araştırması sırasında grup olarak elde edilen ilk örnekleri oluşturan buluntular, İstanbul’un tarih öncesi dönemlerdeki rolünün anlaşılmasına önemli katkı sunacak.

Taşınabilir kaya sanatı örnekleri arasında; bir işlenmiş insan yüzü biçimli taş, hayvan figürü olduğu düşünülen kırık taş ve üzeri çizili iki taş nesne bulunduğunu anlatan Güldoğan, benzerleri Paleolitik dönem sonlarında görülen bu eserlerin biçimlendirme yöntemlerinin diğer buluntulardan farklı olduğunu kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.