İstiklal Caddesi’nin Pencereden Bakan Yaşlı Teyzesi : Mısır Apartmanı

Adına şarkılar yazılan ve İstanbul’un en güzel caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi – eski adıyla Cadde-i Kebir -, sahip olduğu tarihi doku ile büyük bir öneme sahip. İstiklal Caddesi’nin sahip olduğu bu tarihin son 115 yılına şahitlik yapan bir apartman var. 20. yüzyılın başlarında yaygın olan ‘Art Nouveau’ mimari üslubuyla inşa edilen bu apartman, günümüzde yaşlı bir teyze gibi İstiklal Caddesi’nden gelip geçeni izleyen “Mısır Apartmanı”dır.

İstanbul’un ilk betonarme yapılarından olan “Mısır Apartmanı,”  ünlü isimlere ev sahipliği yapmış ve birçok olaya tanık olmuştur.  Yapımına 1905 yılında başlanan bina, Mısır Eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni asıllı mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırılmıştır. Yapımı 1910 yılında tamamlanan bina, ilk olarak Abbas Halim Paşa’ya kişisel bir konut olarak hizmet etmiştir. Ancak 1934’de paşanın ölümünden sonra varisleri tarafından katlara bölünmüş ve bir apartmana çevrilmiştir. 1940 yılında dönemin iş adamlarından Hayri İpar tarafından satın alınan “Mısır Apartmanı,” uzun süre İpar ailesinin mülkiyetinde kalmıştır. Ancak Hayri İpar’ın Brezilya’ya yerleşmesiyle, kaderine terk edilmiştir. 2000 yılında Koray Holding tarafından %70’i satın alınan apartman, geniş çaplı bir restorasyona tabi kılınmıştır. “Mısır Apartmanı” 5 yıl içerisinde büyük ölçüde restore edilmiştir.

istiklal-caddesi-misir-apartmani

Geçmişine bakmaya devam ettiğimizde, daha önceden de belirttiğim gibi “Mısır Apartmanı”nın önemli isimlere yuva olduğunu görürüz. Bunlardan ilki; şair Mehmet Akif Ersoy’dur. 10 yıl kaldığı Mısır’dan 1936 yılında geri dönen Mehmet Akif Ersoy, ölümüne kadar bu apartmanda yaşamıştır. Bu apartmanı kendine yuva edinen bir diğer şair ise Mithat Cemal Kuntay’dır. Rivayetlere göre İsrail gizli servisi MOSSAD’ın temellerinin bu apartmanda atılmış olması, “Mısır Apartmanı”nın tanık olduğu olaylardan en önemlisidir diye düşünüyorum.  İsrail’in kurucusu Ben Gurion’un emri ile 1946 yılında İstanbul’a gelen Reuven Shiloah’ın bir yıl sonra bu apartmanın 3. katında MOSSAD’ı kurduğu söyleniyor.

Günümüzde, apartman tam bir sanat yuvası halini almış diyebilirim. Çünkü birçok sanat galerisini çatısı altında barındırıyor. Buna ek olarak, “Mısır Apartmanı”nda birçok çalışma ofisi, lokaller ve bir restoran bulunuyor. Kısacası, hem “Art Nouveau” tarzındaki mimarisi ve süslemeleri, hem de barındırdığı sanat galerileri ile “Mısır Apartmanı,” tam 115 yıldır İstiklal Caddesi’nin sanatsal ruhunu beslemeye devam ediyor.

 

*Kaynakça;

-İsrael Panik, Ergün Diler, Takvim Gazetesi

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.