İsveç’e Gidecekler İçin Çarpıcı Bilgiler

İsveç seyahati pahalı olur mu?

İsveç pahalı bir ülke. Özellikle kısıtlı bir bütçeye sahipseniz çok pahalı bir ülke. Gençler ziyaret etmek isterlerse hosteller var, hostellerde kalabilirler. Aynı zamanda İnterrail bileti alarak çok uygun fiyata trenleri kullanabilirler. Sadece Avrupa genelinde değil ayrıca İsveç’te de ve daha uygun fiyatta tatil yapabilirler ama restaurantlara gittiğinizde özellikle Stockholm gibi büyük bir şehirde fiyatlar baya yüksek. Fiyatı 20 Euro dan başlıyor.

Buz bara giderseniz ve içki alırsanız orda da ödemeniz gereken para yine 20 Euro civarında. Ortalama yaklaşık bir rakam vermek gerekirse günde yaklaşık 200 Euro civarında bir paraya ihtiyacınız var. Eğer güzel bir otelde kiçok lüks bir otelden bahsetmiyorum üç yıldızlı bir otel standartlarından bahsediyorum kalmak ve dışarda yemek yemek isterseniz.

isvec-sehir-ici

 

İsveç’te tatil rotamız nasıl olmalı?

İsveç’e kadar gidiyorsanız muhakkak başkenti görmeniz gerekir ki  Stockholm bana göre dünyanın en muhteşem yerlerinden bir tanesi fakat tabii ki yazın güzel olan bir şehir. Eğer İsveç’e yolunuz düşerse kuzeye de çıkmakta fayda var. Özellikle en kuzeye gittiğinizde Aurora Borealis dedikleri kuzey ışıkları var, çok enteresan ışıklar.

Onları görme şansını yakalayabiliyorsunuz ayrıca kuzeye gittiğinizde günün çok daha uzadığını neredeyse günün 24 sate çıktığını görüyorsunuz yaz aylarında. Stockholm yakınında yerler görmek istiyorsanız Upsala gidilecek yerlerden bir tanesi.

Bunun dışında eğer Kopenhag’a yolunuz düştüyse Kopenhag’ın bulunduğu yerde Oresent denizinin üstünde bir köprü var; Oresent köprüsü ordanda İsveç’in üçüncü büyük şehri olan Malmeo şehrine geçme şansınız var. Bi de İsveç’in çok güzel bir adası var; Vizbi adası, eğer yeterli zamanınız varsa Vizbi adası da tavsiye ediceğim yerlerden bir tanesi.

isvec-ice-otel

İsveç’in kuzeyinde aynı zamanda Buz otel bulunuyor. Buz Otel’in özelliği her sene kış ayında yapılıyor olması. Yaklaşık 4000 ton buz kullanıyorlar ve bahar aylarında eriyor ve bir sonraki sezon tekrardan yapıyorlar.

Eğer Buz otele gidicek vaktiniz yoksa başkent Stockholm’de buz bar bulunuyor, buz bara gidip orada 45 dakika kalabiliyorsunuz. Özel giyisiler veriyorlar size, o otelinde havasını buz barda  solumuş olabiliyorsunuz.

İsveç’e ulaşım nasıl olur?

Stockholm’e direkt Türk Hava Yolları ile İstanbul üzerinden uçabilirsiniz. Bunun dışında Avrupa’nın diğer değişik ülkelerinden bağlantılı uçuşlarlada gitmek mümkün. Aynı zamanda baltık turları yapan çok güzel gemiler var. Gemi yolculukları esnasında İsveç’i ziyaret etmek mümkün ve daha ziyade bu baltık turları esnasında Stockholm de ve Vizbi şehirlerinde duruluyor bazen Malmeo de de durulduğu oluyor.

Denizden gelmek en güzel yol çünkü 24,000 adanın arasından ki seğrederek ki bu adaların yaklaşık 1,500′ünde yerleşim var. Her taraf yemyeşil muhteşem bir coğrafyanın eşliğinde girebiliyorsunuz şehir merkezine.

İsveç’in iklimi nasıldır?

İsveç’in soğuk bir iklimi var. Özellikle kışın hava çok soğuk ve aynı zamanda da karanlık bir havası var. Çok kuzeyde kaldığı için diğer İskandinavya ülkelerinde olduğu gibi ve dolayısıyla kışın gittiğinizde hava 10.00 gibi aydınlanır gibi oluyor ama çok fazla güneş yok sadece bir aydınlanma olayı söz konusu. Saat üç gibi de tekrar kararıyor; Yani günün büyük bir kısmını karanlıkta geçiriyorsunuz.

Yazın ise bunun tamamen tersi söz konusu ve beyaz geceler dedikleri olay görülüyor ve beyaz gecelerde de günler uzuyor ve yukarıdaki bölümlerde, kuzey bölümlerinde ülkenin 24 saate kadar çıkabiliyor günler.

Kışın da bunun tam tersi sözkonusu, karanlıkta kalabiliyorsunuz. Tavsiye edebileceğim zaman dilimi haziran, temmuz, ağustos ayları. Özellikle haziranda gittiğinizde bütün İskandinavya genelinde olduğu gibi İsveçte de özel şenlikler yapılabiliyor. Biliyorsunuz haziran ayı günün en uzun olduğu ay; o yüzden de orta yaz bayramı yapıyorlar ve bunu kutluyorlar.

İsveç’te nasıl alışveriş yapabiliriz?

İsveçten ağırlıklı olarak cam eşyalar alabilirsiniz çünkü cam eşyalar konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesi İsveç mesela Postakoda diye çok büyük bir markaları var ve bu dünyanın çeşitli ülkelerinde de satılıyor. Anı zamanda kamber alabilirsiniz İskandinavya genelinde olduğu gibi İsveçt’e de kamber çok yaygın. Bunun dışında İsveç’in kendi tahta atları var ahşap atları, ülkenin sembolü gibi görülen. Onun hediyelik eşyalarınıda değişik köşelerde bulabilirsiniz.

Alışveriş açısından pahalı bir ülke. Alışveriş yaptığınızda diğer ülkelerde olduğu gibi vergi iadesi alabiliyorsunuz. Eğer yolunuz Stockholm’e düşerse çok güzel alışveriş merkezleri bulunuyor özelliklede NK isimli mağazaları var. Orda da çok şık ürünleri bulmanız söz konusu ve şehrin belli bölümleri bizim İstanbul’daki Nişantaşı’na benziyor. Orada da çok şık butikleri ve önemli markaları bulmanız söz konusu.

isvec-yemek-kulturu

 

İsveç’teki yemek kültürü nasıldır?

İsveç’te deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak söz konusu ve deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilirsiniz. Özellikle somon balığı çok güzel, hering balığıda bulunuyor ve bunu sabah kahvaltılarında bile kullanıyorlar. Günün her saati deniz ürünleri yemek mümkün. Deniz ürünleri sevmeyenler için özellikle Stockholm çok kozmopolit bir şehir.

Dünyanın değişik mutfaklarından örnekler görebiliyorsunuz ve bunların arasında Türk mutfağı da var. Bizim döner kebapımızı çok sayıda köşede görmek mümkün. Kebap kültürüde Türkler sayesinde İsveç’e taşınmış durumda. Bunun dışında içecek olarak ta aquamit? isimli İskandinavya genelinde bulunan yaşam suyu dedikleri tahılın damıtılmasıyla üretilmiş bir içecekleri var bu da en popüler içeceklerinden bir tanesi mutfak kültürünün bir parçası olarak.

***

Ali Ahmet Dönmez

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.