İsveç’in Yeni Tren İstasyonunda Sanat Eseri İnsan Olacak!

Dünyanın en gelişmiş medeniyet algısına sahip ülkelerinden biri olan İsveç, yeni inşa edeceği tren istasyonu için ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. İsveç, yeni metro istasyonunda klasik sanat eseri algısını bir kenara bırakarak yolcuların ilgisini çekecek eseri ‘insan’ olarak belirledi. Projenin ayrıntıları ise şöyle:

Trafik yoğunluğunu azaltmak ve toplu taşımaya özendirmek amacıyla İsveç’in Göteborg ilinde yeni metro istasyonları açılması fikriyle başladı her şey. İl merkezinde yer alacak üç yeni metro istasyonu arasında biri var ki ‘sanat ve iş’ kavramları üzerinde yeniden düşünmemize neden olacak. Sebebi ise istasyonu süsleyecek sanat eserinin ‘insan’ olması. Korsvägen Caddesi’ndeki yeni metro istasyonunda bir kişi tam zamanlı olarak ‘sanat eseri’ görevi üstlenecek. Metro istasyonunun maaşlı çalışanının (‘sanat eseri’) görevi ise son derece basit olacak. İnsan sanat eseri yalnızca metro istasyonunda dolaşacak.


Dünyadaki çalışma şartlarına farklı bir yorum getirecek projede sanat eseri görevi üstlenecek kişi aslında ne yapacağına da kendi karar verecek. Kendine özel bir soyunma odasının olacağı belirtilen sanat eseri, odaya yine kendine özel bir kartla girebilecek. Tam gün istasyonda çalışacak olan kişi, emekli olana kadar görevinde kalabileceği gibi istediği zaman da görevinden ayrılabilecek ve ayrılan kişinin yerine yeni bir sanat eseri bulunacak.

Oldukça ilginç ve merak uyandıran proje hakkında sanat eserini belirleyecek jüri arasında yer alan Trafik Genel Müdürlüğü Mimarı Johny Lindeberg, “Bunun günümüzdeki ücretli çalışmaya bir yorum getireceğini sanıyorum.” yorumunda bulunurken; Devlet Sanat Konseyi yetkililerinden Lotta Mossum ise “Gelecekteki çalışma koşulları sürdürdüğümüz çalışmada var ve önemli bir sorun. Benim kişisel yorumum sanat eseri çalışmanın içeriğini kendimiz belirlediğimizde  biz insanlara ne olacağını ele alıyor. Örneğin sanatçılar günlük çalışmalarında neler yapacaklarına kendileri karar veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.