İtalya’da Bir Türk Köyü: Moena!

Manzori Dağları’nın eteğinde bir İtalyan köyü ve bu köyün Türk adet ve geleneklerine taparcasına sahip çıkan İtalyan halkı…

Hakkında yaptığım araştırmalardan sonra, bir Türk olarak okuduğum her satırda biraz daha koltuklarım kabardı. Çünkü birazdan bahsedeceğim köyde İtalyanlar yaşıyor, İtalyanca konuşuyorlar fakat Türk geleneklerine bağlı festivaller yapıp, sokaklarına Türk Bayrakları asıyorlar. Yaklaşık 323 yıldır yaşadıkları topraklara La Turchia yani Türk Köyü diyorlar.

1683’te Viyana Kuşatması sırasında bir Osmanlı askeri yaralanır ve İtalya’da küçük bir kasabaya sığınır. Ölümle burun buruna kalan bu Yeniçeri askeri İtalya’nın yardımsever halkı tarafından tedavi edilir. Halk, bu Türk askerini öyle sevmiştir ki köyde aşık olduğu bir kızla evlenmesine izin verilir. Ve daha sonrasında da sığınmak için geldiği bu köyde yaşamaya devam eder.

kpk0000000000

Bu sırada da köy, yönetimin halktan istediği vergi ve baskılara maruz kalmaktadır. Halkın, adını ‘II Turco’ olarak bellediği Türk askeri de bu haksızlığa karşı çıkarak köy halkına liderlik eder ve yönetime karşı isyan eder. Bu isyan neticesinde baskılardan kurtulan Moena köyü, bağrına bastığı Osmanlı Askerini artık lider olarak görmeye ve ona saygı duymaya başlar.

II Turco kendini ve Türk adetlerini o kadar sevdirir ki, kendisi öldükten sonra bile köyün yerlileri bu Türk geleneklerini sürdürmeye devam etmektedirler.

IMG_0270

Kahraman olarak gördükleri askerin anısına her yıl ağustos ayının ilk haftası düzenlenen Moena Türk Festivali’nde, Belediye Başkanı dâhil herkes Türk gibi giyiniyor, en yaşlıları Sultan oluyor ve II Turco’yu temsil ediyor. Yeniçeri askerinin büstünün de bulunduğu meydanda festival iki gün sürüyor.

323 yıldır etkisinde kaldıkları bu Türk’ün izlerini evlerinde bile görmenin mümkün olduğunu söyleyen Moena Belediye Başkanı Riccardo Franceschetti, “Il Turco’ya dayanan geçmişimize ilişkin kesin bir şey söyleyemeyiz, çünkü bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma yok. Dedelerimizin babalarımıza anlattığı Il Turco efsanesini bizler de çocuklarımıza inançla aktarıyoruz. Bu festival bizim için çok önemlidir, Türkler gelip buradaki küçük Türkiye’yi görmeli. Kabul etmeliyiz ki aramızda çok güçlü bir bağ var. Bu festivalle bu bağı güçlendirmek istiyoruz. Böylece birbirimizi daha çok ziyaret edebiliriz, bu festival aramızda yeni bağlar kurabilir. Bu tür birlikteliklerle kültürel etkileşime gidebilir, tecrübe değişimi yapabiliriz. Bu platform üzerinde adet ve örflerimizde senteze ulaşabiliriz,” diyor.

6 Yorumlar

 1. Avatar

  ali özkal

  13 Ağustos 2016 en 10:42

  İz bırakmak böyle bir şey. “Tek bir kişi ne yapabilir ki” dememek gerek.Bu ilginç bir örnek.

 2. Avatar

  Suat G.

  13 Ağustos 2016 en 14:08

  Bir devri kapatıp yeni bir devri açacak kudrete sahip olan aziz Türk milleti ,olmazı oldurur ,ıtalya da da adını bir köye verdirir ve gururla kültürünü yaşatır …..
  Aradığı kudret her daim damarlarında ki asıl kanda mevcuttur…
  Ne Mutlu Türk’üm Diyene …..

 3. Avatar

  T kaplan

  19 Ağustos 2016 en 07:25

  Zaten Roma imparatorlugunu Turlkler Kurdu
  Onlarin ismi Etruks vaya Erturts tu onun icin bir Kurt 2 erkek cocugu empire heykeler Romada ki bir maydanda ve Vatikanin karsi kosesindeki bunada var .
  Turist dukkandan Bu iki cocugu emziren kucuk heykelleri alabilirsiniz..Ustelik gecen sene Tuscan daki antik mezarlardan alinan kemiklerden halkin yuzde 98 Turan/Turk koklu oldugunu ispat etti. .

 4. Avatar

  Tufan

  21 Ağustos 2016 en 00:03

  Bu Bir sehir efsanesi konunun asli cok farkli

  • Avatar

   Yusuf

   25 Ağustos 2016 en 18:45

   Sayın Tayfun bey,

   Konunun aslı nedir ? Anlatırsanız çok sevinirim

  • Avatar

   burcu

   31 Ekim 2017 en 15:28

   anlatınnnnnn

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.