İyi Bir Komşu…? / 15. İstanbul Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 15’inci kez İstanbul Bienali gerçekleştirilecek. ‘İyi bir komşu’ temasını işleyecek olan bienalde 32 ülkeden 55 sanatçının eseri yer alacak. Bireyden topluma – toplumdan bireye, mahalleden evlere – evlerden mahallelere geniş perspektiften bakış açıları sunacak olan eserler ‘komşuluk’ üzerinden genel olarak içinde bulunduğumuz yüzyıldaki hayatlarımızı, bireyselliğimizi ve toplumsallığımızı irdeleyecek.

Kişisel farklılıklarımız, farklılıkların birey ve toplum üzerindeki etkilerini tartışmaya açacak olan bienal; İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi gibi farklı mekanlarda karşımıza çıkacak.

Küratörlüğünü ‘Elmgreen & Dragset’ sanatçı ikilisinin üstlendiği 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül’de başlayıp 12 Kasım’a kadar devam edecek. Sonbaharın esintili, güzel günleri bienalle beraber farklı bir anlam daha kazanacak. Sorgulamanın, irdelemenin, fikir birliği ve ayrılığı yaşamanın besleyici etkileri sanatla harmanlanarak kişisel ve toplumsal bir kazanca dönüşecek.

Bienalin küratörleri  Michael Elmgreen ve Ingar Dragset ise ‘iyi bir komşu’ temalı bienal için: ”Komşunuz sizden oldukça farklı yaşayan biri olabilir. Ancak umuyoruz ki siz, son dönemde dünyadaki pek çok politikacının aksine ‘öteki’ korkunuzla etrafınıza çitler örerek baş etmiyorsunuzdur. 15. İstanbul Bienali’ndeki sanatçılar ev, mahalle, aidiyet ve müşterek yaşam hakkındaki fikirleri çeşitli perspektiflerden tartışmaya açıyor. İşlerden bazıları ev yaşamımızdaki hâl ve koşulların nasıl değiştiğini ve mahallelerimizin geçirdiği dönüşümü incelerken bazıları da günümüzün jeopolitik sorunlarının nasıl üstesinden geldiğimizi mikro ölçekte ele alıyor. Bienal sergiye davet edilen sanatçıların kişisel veya analitik ifadeleriyle biçimlenerek umutlarla hayallerin, hüzünle öfkenin, geçmişle bugünün birbirine karıştığı alanlar yaratıyor.” ifadelerinde bulunuyor.

Elmgreen & Dragset’in de ifadelerinde dikkat çektiği ‘öteki’ kavramı günümüzde son derece önemli bir hale geldi. Belki de artık farkına bile varmadığımız ‘ötekileştirme’ alışkanlığımız bienalle beraber yeniden gündeme taşınıyor. Dünyanın her yerinde ‘farklılığı’ bir ‘korku’ unsuru olarak gören insanların bir kabuk içinde yaşaması, farklı biriyle karşılaştığında kaçması ya da daha ötesi hakkını gasp etme, baskı kurma, yok etme arzusunda olması toplumda nasıl çatlaklar oluşturuyor ve nasıl bir dipsiz kuyuya doğru çekiliyoruz gibi tüm bu sorunsallar yeniden tartışmaya açılıyor.

İki ay süresince ücretsiz gezilebilecek olan 15. İstanbul Bienali, çeşitli mekanlarda gerçekleştirilecek sergilerin yanı sıra ‘birleştirici’ etkinlikler de düzenlenecek. Bu çerçevede çeşitli sempozyumlar, tartışmalar, gösterimler, atölye çalışmaları ve katılımcıların birlikte yemek pişireceği, okuyacağı, müzik yapacağı etkinlikler yer alacak. Etkinliklere katılım ise yine ücretsiz olacak.

15. İstanbul Bienali’ne katılacak olan sanatçılar hakkında bilgi almak için: 15. İstanbul Bienali’ne katılacak sanatçılar açıklandı başlıklı yazımıza, bienal hakkında daha kapsamlı bilgi için bienal.iksv.org‘a göz atabilirsiniz.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İKSV’nin Hazırladığı Rapora Göre Hiçbir Kültür-Sanat Etkinliğine Katılmayanların Oranı Yüzde 70!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kültür politikaları çalışmaları kapsamındaki altıncı raporu “Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar” başlığı ile yayımlandı. Türkiye’de kültür-sanat hayatına...

Kapat