İyi Film Kötü Hayattan İyidir

Film hayattan biraz uzaklaşıp nefes almak için oldukça güzel bir seçenek. Doğru konsantrasyon sağlandığında filmler sizi olduğunuz yaşamdan tamamen soyutlayıp belki de kendi yaşamınızda hiçbir zaman göremeyeceğiniz yerlere, karşılaşamayacağınız durumlara doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Ben de sizinle bu yazımda en keyif aldığım film yolculuklarımı paylaşmak istedim. Belli bir tarz üzerinden gidilmiş bir  liste değil de tamamen farklı konular, farklı türler, bağımsız yapıtların birleşimi olan bir liste hazırladım. Umarım siz de bu filmleri en az benim kadar sever, benimsersiniz.

 

Buffalo’66 (1998)

buffalo-66

Yönetmen: Vincent Gallo
İMDB puanı: 7,5/10
Vincent Gallo’u gözümde eşsiz mertebelere çıkaran, insanda çocuksu bir hüzün yaratan bir başyapıt. Özellikle çekim tekniği (fotoroman edasında) ve mavimsi dokusuyla her andığımda yüzümü gülümsetiyor. Film haksız yere hapise giren Billy Brown’un tahliyesiyle başlar, Billy hapisten çıkınca ilk olarak ailesiyle görüşmek ister fakat bir sorun vardır; ailesine mutlu bir evliliği olduğu yalanını söylemiştir. Bu duruma çözüm olarak da Lalya’ı (Christina Ricci) kendi eşi gibi davranmaya zorlar. İronik bir kadın erkek ilişkisini oldukça naif ve eğlenceli biçimde perdeye aktaran Gallo’ya hayran olmamak elde değil. Film o kadar iyi işlenmiş ki baş karakter Billy’nin yağlı saçları, kırmızı ayakkabıları, agresifliği dahi içten içe kendini belli eden hayatı boyunca yaşadığı sevgisizliğin doğurduğu hüznünü görmemize engel olamıyor. Christina Ricci’nin balık etli hallerinin hayat verdiği Lalya karakteri ise oldukça samimi, canlı ender rastlanan bir kadın. ”Billy’nin zoruyla bir araya gelen bu ikili, dramatik bir yapının üzerine, görüntü yönetmeninin gerçekleştirdiği başarılı çekim tekniğiyle harika bir romantik komedi nakşetmişler.”
Billy’nin Lalya’ya zorla arabayı sildirdiği sahneden:
-Bu arabanın hali ne… pissin sen pissin!
 Bak temizlenince ne güzel oldu gördün mü?
 pissin sen…

Harold and Maude (1971)

harold-ve-maude

Yönetmen: Hal Ashby
İMDB puanı: 8.0/10
Gerçekten bu filmin bu kadar kıyıda köşede kalmış olması beni hayrete düşürüyor. Enfes bir kara mizah örneği olan Harold and Maude cenaze arabasıyla gezen, boş zamanlarında cenaze törenlerine giden intihar eğilimli genç Harold (Bud Cort) ile seksenlerinde hayat dolu Maude (Ruth Gordon) arasındaki ilginç aşkı ele alır. Konusu itibariyle izlerken önyargılarınızı kapı dışı etmelisiniz, ki zaten siz bunu yapmasanız da film bunu sizin için yapacaktır. Film boyunca Cat Stevens eşliğinde huzur dolu bir doksan dakika geçireceksiniz.
“Dünyadaki üzüntülerin çoğu farklı oldukları halde kendilerine sıradanmış gibi davranılmasına izin veren insanlardan kaynaklanıyor”

Naked (1993)

naked-1993

Yönetmen: Mike Leigh
İMDB puanı: 7,9/10
Mike Leigh’in ”Sinemanın Dostoyevski’si” ünvanını hak ettiğinin göstergesi  olan kült bir yapım. Omuzundaki çantası kitaplarla, beyninin her bir hücresi sorularla dolu olan esas adam Johnny (David Thewlis) dünyayla ilişiğini oldukça zayıf tutmaktadır. Hiçkimseye, hiçbir yere bağlı kalmayan; hayattan alacağı anlık hazlara yönelik yaşayan Jhonny iyi  işlenmiş bir anti-kahraman tiplemesidir. Bir gün başındaki beladan kurtulmak için çalıntı bir arabayla eski kız arkadaşının yanına, Londra’ya gelir ve film bu çerçevede izleyiciyle buluşur. Film olay dizisinden ziyade diyologlarıyla öne çıkar. Üstelik diyologlar o kadar iyi ki izlerken not almaktan filmi izleyememiştim (bkz: not alma hastalığı). Naked’da kendini hissettiren bu harika diyalogların diğer bir önemi ise doğaçlama olmaları. Leigh’in aynı zamanda bir tiyatro yönetmeni olmasından kaynaklı bu durum oyunculara senaryoya müdahale imkanı tanıyor, bu da filmin nasıl bu kadar içimize dokunduğunun bir başka açıklaması. Filmi bitirdiğinizde kendinizi onlarca kitap okumuş gibi hissedeceksiniz ve içinizde ört pas ettiğiniz düşüncelere dalacaksınız.
Johnny’den bir replik
“Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum.”

Gummo (1997)

gummo-1997

Yönetmen: Harmony Korine
Ödül: 4 ödül ve 2 adaylık
IMDb Puanı: 6.1/10
Gerek sosyal medyada gerekse arkadaş çevrenizden duymanızın oldukça zor olduğu bir film Gummo, ben İMDB’de rahatsız eden filmler kategorisinde rastlayıp izleme fırsatı bulmuştum.Eğer siz de benim gibi alt kültür filmlerine ilgi duyuyorsanız bu filmle ilgilenebilirsiniz, ancak seveceğinizi garanti edemem. Hatta büyük olasılıkla anlamsız bir şekilde ortalıkta dolaşan tavşan şapkalı çocuktan, pislik içinde bir küvette yemek yiyen rahatsız edici gençten, kedileri öldürüp Çin lokantasına kiloyla satan gençlerden, memelerini büyütmek için uçlarına bant takan kızlardan, sarhoş olup bir sandalye ile güreşenlerden pek hoşlanmayacaksınız. Gummo’yu Amerika’nın güney kesiminde bir kasabadaki insanların yaşadıkları kasırga sonrası psikolojik olarak hırpalanan  yapacak hiçbir şeyi kalmayan insanları gözlemleyen, birbirinden bağımsız videolar dizisi olarak tanımlamak yanlış olmaz sanırım. Yönetmen Korine, gerek karakterler arasındaki aşırı farklılıklardan gerekse  soundtrack’te bir metal, bir rap, bir ninni, bir tekerleme, bir indie parça gibi art arda gelen şarkılardan, gerekse yansıttığı ilginç durumlardan dolayı farklı, şahsına münhasır bir film yapmayı başarmış. Film bir anlam taşımıyor imajı verse de toplum yaralarına; özellikle aile içi iletişim kopukluguna vurguları fark etmek mümkün.Eğer farklı bir şeyler arıyorsanız Gummo bu anlamda sizi oldukça tatmin edecektir.

Tillsammans (2000)

tillsammans-2000

Yönetmen: Lucas Moodysson
İMDB puanı: 7,5/10
İskandinav sinemasının öne çıkan ismi Moodysson’ın ününü hak ettiğini gösteren, çok içten bir yapım. 70lerin ortasında radyoda “Franco öldü” diye duyunca sevinerek birbirine sarılan, bir futbol maçında hangi takım gol atarsa atsın hep birlikte kutlayan bir grup komün insanını anlatıyor Tillsammans. 70leri tam olarak yansıtan ılık renkler, ilginç karakterler, samimi mizah, barışçıl tavır.. Havalarin soğuduğu şu günlerde elinize sıcak sıcak çikolatanızı alıp battaniyenin altında izleyeceginiz sıcacık bir film.

Lilja 4-ever (2002)

lilja-4-ever

Yönetmen: Lucas Moodysson
İMDB puanı: 7,9/10
 Boğazınızda koca bir düğüm bırakacak, bol ödüllü bir Moodysson filmi. Sanıyorum izleyeli bir yıldan uzun zaman oldu ama her aklıma geldiğinde içimde bir sızı oluşturuyor Lilja. Esasen konu çok çarpıcı değil, genç bir kızın hayatla olan sert tanışmasını anlatıyor, fakat Lilja’ nın acı hikayesinin arka planında Rus toplum yapısındaki açmazları da görmek mümkün. Baktıgınızda klişe olan bu konu öylesine gerçek işlenmiş ki yer yer Lilja’a bağırmak çoğu zaman ise sarılmak istiyorsunuz. Şahsi kanaatim bunda Lilja karakterine hayat veren Oksana Akinshina’nın film çekilirken gerçekten on altısında olmasının da etkisinin olduğunu yönünde. Ayrıca filmde kullanilan Rammstein- Mein Herz Brennt etkisini de es geçemem. Cesaretinizi toplayın ve vakit kaybetmeden Lilja’nın acısına ortak olun.

Cashback (2006)

cashback-film

Yönetmen: Sean Ellis
İMDB puanı: 7,5/10
Hepimiz  zamanın haddinden fazla yavaş aktığı dönemler geçiririz, bu kimi zaman kafamızdakilerle kimi zaman fiziksel durumumuzla bağlantılı olabilir. Türkçeye  ”Zamana Güzellik Kat” olarak çevirilen film tam olarak  bunu anlatıyor. Sevgilisinden yeni ayrılan Ben bir süredir uykusuzluk çekmektedir. Biraz olsun vakit öldürebilmek için bir süpermarketin gece vardiyasında işe başlar. Sekiz saatlik sıkıcı iş mesaisini güzelleştirmek içinse çözümü zamanı durdurmakta bulur ve etrafındaki güzelliklerin farkına varır. Eğer canınız sıkkınsa ve hayattan pek keyif alamıyorsanız şu sıralar hoş bir film deneyimi olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.