İzlenmesi Gereken 10 Anime

Anime, Japon çizim sanatıyla çizilmiş çizgi dizidir, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur.Çoğu zaman çizgi dizilerle  karıştırılsa da her yaşa uygun  duygusal,drama,fantastik, doğaüstü gibi birçok özel konuyu bünyesinde barındırır. Animeler, çizgi dizilerin alt dallarından olsa da birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Çoğumuzun çocukluk hatıralarında bulunan  izlediği Pokemon, Digimon, Candy, Tsubasay, Ay Savaşçısını vs. hepsi anime dünyasına aittir.

Konularıyla ve karakterleriyle sizde bağımlılık yaratıcak 10 anime.

BLEACHlargeKurosaki Ichigo 15 yaşında normal bir öğrencidir, ancak ölülerle iletişim kurma becerisine sahiptir. Kuchiki Rukia isimli  Şhinigami bir gün bir Hollow’u takip ederken Ichigo ile karşılaşır. Kötü Ruh ile savaşırken yaralanmasından dolayı güçlerini Ichigo’ya aktarmak zorunda kalır. Böylece Ichigo ve Rukia’nın maceraları başlar. Birlikte hollowları arar ve huzur bulmaları için onları Soul Society yollarlar.

ONE PİECE

onepiece

“One piece” korsanlar kralı God Rodger’in ölmeden önce son anda gizli bir yere sakladığı hazinenin adıdır. Luffy, bir gün korsanlar kralı olmayı düşleyen afacan bir çocuktur. Sihirli meyveyi yediği için, bedeni bir lastik gibi kullanmaktadır.Zolo, üçlü kılıcı kullanan genç bir dövüşçüdür ve dünyanın en güçlü savaşçısı olmak istemektedir. Nami’nin yön belirleme konusunda çok özel bir yeteneği vardır ve dünya haritasını tamamlamayı hedeflemektedir. farklı hedefleri olan bu üçlü bir araya  gelirler ve yeteneklerini birleştirerek “One Piece” adlı değerli hazineyi bulma yolunda çok ilginç ve zorlu bir maceraya atılırlar.

NARUTO

untitled_by_karinmiyamoto-d75rx6q
Naruto, içine hapsedilmiş kyubii (dokuz kuyruklu efsanevi tilki) yüzünden Konoha halkı tarafından yaratık olarak görülüp kenara itilmiş bir çocuktur. Naruto’nun bütün hedefi Ninja Akademsini bitirip, Hokage olmaktır. Akademinin ilk bölümünü bitirip genin olarak mezun olan Naruto, arkadaşları Sakura ve Sasuke ile chunin olabilmek için yeni eğitimlere başlarlar. Yaramaz ve bir o kadar heyecanlı bir kişiliğe sahip olan Naruto, içindeki kyuubinin gücünü yavaş yavaş öğrenicektir.

FAİRY TAİL

fairy-tail-the-movie-priestess-of-the-phoenix

Hikaye  Lucy’nin hayali olan Fairy tail loncası’na katılmak için çıktığı yolculukla başlar. Yolculuğu sırasında uğradığı bir şehirde, İgneel diye birini arayan Natsu adında bir başka büyücü ile karşılaşırlar. Lucy, ona yemek ısmarlar ve hayalini anlatır. Ayrılmalarından  kısa süre sonra Fairy tail’in Salamander’i olduğunu söyleyerek kendisini kandıran bir adam tarafından yakalanır. Götürülmek üzereyken, Fairy tail’in bir üyesi ve asıl Salamander olan Natsu tarafından kurtarılır. Natsu, Lucy’e Fairy tail’e katılmak istiyorsa kendisiyle gelmesini söyler. Ve böylece Lucy büyük bir aile olan büyücü loncası Fairy Tail’e katılır. Lucy, Natsu, Kedi Happy ve daha birçoklarının macerası başlar.

DEATH NOTE

maxresdefault

 Ryuk adında bir ölüm tanrısının, Death Note’u dünyada kaybeder. Ölüm Defteri, lise öğrencisi Light tarafından bulunur üzerinde nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Light,defterin gerçek olmadığını düşünür fakat ilk denemesiyle birlikte deftere inanmaya başlar. Defterin kurallarına göre 5 gün boyunca kötü olduğunu düşündüğü yüzlerce kişi öldürdükten sonra, Ryuk adında bir Shinigami, Light’ın odasına girer. Onun kendisini öldüreceğini düşünen Light korkmaya başlar. Buna karşın Ryuk Light’a bir şey yapmayacağını söyler, çünkü defteri eline alan kişi onun sahibi olur. Kötü yanı ise bu defteri kullanan cennet ya da cehennemden hiçbirine giremez.
Light, Ölüm Defteri’ni kullanarak kendi adaletini dünya üzerinde uygularken, dünyanın en iyi dedektiflerinden ‘L’ onu bulmaya çalışacaktır. Herkesin Kira diye tanıdığı Light, hem kimliğini gizlemeli hem de bu dedektifi biran önce bulmalıdır. Çünkü eğer yakalanırsa idam edilecektir. L ile Kira arasında satranç oyunu başlar.

HELLSİNG ULTİMATE

7bf735963f65a228dc1ae21c4998c301

Alucard gerçek bir vampirdir. Sonradan ısırılarak vampir olmamıştır ve bilinen en güçlü vampirdir. En büyük amacı gücünü tam anlamıyla sınayabileceği kendisi gibi gerçek bir vampir bulabilmektir. Seras Victoria sonradan Alucard
tarafından vampire dönüştürülmüş bir polis memurudur. İkisi beraber
merkezi Britanya’da olan ve gecenin yaratıklarına savaş açmış tarihi
Hellsing organizasyonunun birer parçasıdırlar. Bu organizasyonun Lideri
ve sahibi Sir Integra Wingates Fairbrooks van Hellsing’dir. Birlikte insanlığı
tehdit eden karanlık güçlerle savaş halindedirler.

FULLMETAL ALCHEMİSTFmab-poster

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez,
Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın,
Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

TOKYO GHOUL

tokyoTokyo’da insanları yiyen gizemli hortlakların neden olduğu gerilim dolu bir korku hikayesi başlar. Bu gizemli hortlakların verdiği korku tüm insanları etkisi altına almıştır. Sıradan bir üniversite öğrencisi olan Kaneki, tıpkı kendisi gibi bir kitap kurdu olan Rize’yle Café Anteiku’da karşılaşır. Kaneki, kaderinin bir gecede değişeceğinin farkında değildir.

ANOTHER

another

Orta okul son sınıf öğrencisi olan Mei Misaki, güzelliğiyle, zekasıyla ve kişiliğiyle okulun en popüler kızıdır. Fakat mezun olamadan bir kaza sonucu ölür. Bunun üzerine arkadaşları ve öğretmenler Misaki hala yaşıyormuş gibi hareket etmeye başlarlar. Hatta mezuniyet töreninde Misaki için de kutlama yapılır.
Bu olaydan 26 yıl sonra Sakikabara Kouichi aynı okula transfer öğrenci olarak gelir. Okulda yine Mei Misaki adıyla ve bir gözü bantlı esrarengiz bir kız öğrenci vardır. Diğer öğrenciler bu kız hakkında konuşmaktan kaçınırlar.
Kouichi, Misaki ile konuşmak için yanına gittiğinde Misaki, bu okuldaki öğrencilerin ölüme çok yakın olduğunu, yakında her şeyi öğreneceğini söyler ve uzaklaşır.

AO NO EXORCİST

ao noDünya, ayna gibi birbirine zıt iki farklı boyuttan oluşmaktaydı: İnsanların yaşadığı Assiah ve iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. Bu iki boyut arasında iletişim ve seyahat mümkün olmamasına rağmen iblisler, insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah’a ulaşabiliyorlardı. İblislerin tanrısı Şeytan, kendisini barındırabilecek kadar güçlü bir insan bulamadığı için Gehenna’da sıkışıp kalmıştı. Bunu aşmak için, bir insan kadınından Okumura Rin adında bir çocuğa sahibi oldu.

Şeytan’ın oğlu, babasına yardım edecek mi, yoksa başka bir şeye mi dönüşecek? Bir ruh kovucuya mı?

Duygu Gencer

Hacettepe Sanat Tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Duvarın Öte Yanından İstanbul’a : Hedwig ve Angry Inch

“Hanımlar beyler İşte Hedwig o duvar gibidir Sizi böler ve aranıza dikilir Doğu'yla batı gibi Özgürlüğü köleleri Kadınları erkekleri Aktifleri...

Kapat