İzmirli Öğrencilerin Kısa Filmi Cannes Film Festivali’nde

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinin çektiği kısa film, Cannes Film Festivali’nin Kısa Film Köşesi’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Üniversite tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema ve Dijital Medya Bölümü 3. sınıf öğrencileri Onur Erdurak, Canberk Günay, Murat Etyemez ve Ali Galip Özkaya’nın hazırladığı ‘Stranded’ adlı kısa film, Cannes Film Festivali’ne seçildi.

Dünya genelinde yaklaşık bin 500 film arasından seçilen 223 eser arasında yer almayı başaran 8 dakikalık ‘Stranded’ hakkında filmin yönetmeni Onur Erdurak şu açıklamalarda bulundu: “Film, distopik bir gelecekte, ‘Evlerimizde Güvendeyiz’ sloganını kullanarak vatandaşlarının evlerinden dışarı çıkmamalarını sağlayan ve onları sıkı bir kontrol altında tutan hükümete karşı duran bir adamın hikayesini anlatıyor. Filmde, ‘bir yalan yeteri kadar söylenirse sonunda inanır mıyız’ sorusuna cevap aradık. Yalnız bir adamın yaşadığı mekanda o dünyayı adamın bakış açısından tanıyarak çektik.”

Onur Erdurak, filmin Cannes yolculuğunu ise şöyle anlattı: “Filmimizin oyunculuğunu da Kemal Erdurak yaptı. Erdurak, öğrenciler için Cannes Cinefondation kısmına katılmamızı önerdi. Cannes Film Festivali’nin sayfasında Short Film Corner jürisinden filmimizin kendi platformlarına da aday olmaya layık bir çalışma olduğu yönünde bir bildirim aldık. Bundan sonra da Stranded adlı kısa filmimiz ile festivalin Kısa Film Köşesi’ne başvurduk. Filmimizin tüm festival boyunca kısa film kategorisi kapsamında gösterimde olacağını öğrendik. Filmimizin seçilmesinden dolayı çok mutluyuz.”

71’inci Cannes Film Festivali 14-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.