James Joyce’un ‘Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ Kitabı Haritaya Dönüştürülüyor!

Edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından Britanyalı James Joyce’un ‘Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ isimli kitabı haritaya dönüştürülüyor.

Diken’de yer alan habere göre, kitabın yayınlanışının 100’üncü yılında University College Dublin’de kültürel çalışmalar profesörü Gerardine Meaney, kitabın ana karakteri Stephen Dedalus’un dönemin Dublin kentinde bulunduğu yerlerin günümüz Dublin’inin haritasına aktarılacağını söyledi.

Edebiyat ve bilgisayar bilimleri alanında ortak çalışma sonucu ortaya çıkan projeyle ilgili açıklama yapan Meaney, “Google Maps’te gezmek istediğiniz lokasyonları bulabiliyorsunuz. Size Stephen’ın nerede yaşadığını, nereleri gezdiğini, nerede eğitim aldığını ve bunların Joyce’un serüveniyle ne kadar paralel olduğunu gösterecek” dedi.

‘Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi,’ Dedalus isimli karakterin Dublin’deki yaşamını, sanatçı olarak yaşadığı değişimi ve 22 yaşında şehirden ayrılışını konu ediyor. Dedalus’un Katolik kilisesinin ve aşırı milliyetçiliğin etkilerine karşı mücadelesini anlatan kitap, bağımsızlık savaşı ve iç savaşa da yer veriyor.

İlk olarak New York’ta yayınlanan kitapta Dedalus’un yolculuğu, eleştirmenler tarafından kitabın yazarı Joyce’un yaşam öyküsüne benzetiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.