Doğan Güneşin Ülkesi : Japonya

Uzak doğunun incisi ve dünyanın teknoloji merkezi olan Japonya M.Ö 660 yılında başlayan tarihiyle günümüzün en eski medeniyetleri arasındadır. Bu köklü tarih arkasında birçok değerli sanat eseri bırakmıştır.

Tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ”Doğan Güneşin Ülkesi”.     

   NAGOYA KALESİ

Nagoya_Castle(Larger)

Japonya ‘nın ” 3 güzel shiro” undan biridir. (shiro =Japon kalesi) 16.yy başında inşa edilmiş olan kale Edo ve Meji dönemlerinde imparator ve ailesi tarafından kullanılmıştır. Japonya’nın ünlü generali Oda Nobunaga’nın burda doğduğu düşünülmektedir. Pasifik Savaşı sırasında bombardıman sonucunda yanmıştır.1959 yılında betonarme olarak tekrar inşa edilmiştir. Üç ayrı Godzilla filminde yok edilmiştir.

KİNKAKUJİ TAPINAĞI

kinkakuji

Altın Köşk Tapınağı olarak da anılır. Yapı güzelliği ve bahçe düzenleme sanatının önemli bir örneği olarak kabul görmüştür. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yerini almıştır. 1224 yılında rütbeli bir saraylı tarafından dağ evi olarak yapılmış olan yapı daha sonra Zen tapınağına dönüştürülmüştür. Meji Dönemi’nin başlarında anti-budizm akımı nedeniyle uzun süre bakımsız kalmıştır. 1929 yılında kapsamlı bir restorasyon geçiren yapı hala Zen Tapınağı olarak kullanılır.

SHIRAKAWA-GO VE GOKOYAMA KÖYLERİ

Japonya’da  %95’i dağlık arazide kalan bu köy mimarisi ve ”dua eden el” çatılarıyla diğerlerinden farklıdır. Bölgede kış mevsiminin çok sert geçmesi nedeniyle halk dışa kapalı bir şekilde yaşar. Bu tarihi köyler UNESCO Dünya Mirasları’ndan biridir.

     TOKYO KULESİ

tokyo tower

Tokyo ‘da Shiba Parkında bulunur. Kule tasarım olarak Eiffel Kulesine benzemektedir.333 metre yüksekliğiyle dünyanın kendinden destekli en uzun kulesidir. Şehrinde sembolü olmuştur.

Ryōan-ji 

Kyoto-Ryoan-Ji_MG_4512

Antik Kyoto Tarihi Eserleri’nin bir parçasıdır ve UNESCO’nun listesinde yerini alır. Bahçe toplanmış çakıl taşlarından, kayalardan oluşur. Taşlara bakan kişiler üzerinde dinlendirici etkisi olduğu düşülmektedir. Bahçede on beş kaya parçasından on dört tanesi hangi açıdan bakılırsa bakılsın görülmektedir. On beşini birden görmeyi başaran kişilerin sadece aydınlanmış kişiler olduğuna inanılır.

FUJİ DAĞI

fuji_24953

12.385 ft yükseliğinde olan dağ Japonya’nın en yüksek dağıdır. Bölge halkı eski çağlardan beri dağı kutsal sayıp tapmıştır. Etkin bir yanardağ olmasına karşın uzun süredir volkanik patlamalar görülmemiştir.

HİMEJİ KALESİ

himeji

İlk olarak 14 yy. da yapılmış olan kale zamanla eklerle büyütülmüştür. Beş katlı olan kalede en üst katta tapınak kısmı olarak ayrılmış. Kaleyi diğerlerinden farklı kılansa II.Dünya Savaşı sırasında birçok Japon Kalesi yıkılmasına karşın Himeji Kalesi özgünlüğünü korumaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.