Japonya’nın Dalgaları

Değişen dünyanın resimleri Ukiya sanatının halen en büyüklerin arasında olan Katsushika Hokusai, Japonya’nın Edo döneminde yaşamıştır.

japon

Sanatçı kendi ismi dışında 20-25 tane farklı isimle eserlerini yayınlamıştır. Çağdaşlarından onu farklı kılan eserlerindeki erotizm unsuru olmuştur. Eserlerinde ki genel tema Fuji dağıdır. Sanatçı hayatı boyunca Fuji dağına hayran olmuş ve saygı göstermiştir. Farklı mevsimlerde ve hava şartlarında, çeşitli yerlerden ve uzaklıklardan göründüğü şekilde resmetmiştir. Dağa olan takıntısı onu dağın 46 resimlik resimlik serisini yapmaya itmiştir. Kullandığı renklerin çeşitliliği Hokusai’nın resimlerinin karışıklığının kaynağıdır. 

Japonya’da yüzyıllar boyunca Fuji dağının ölümsüzlük sırrını barındırdığı düşünülmüştür. Tarihçi Henry Smith’e göre Hokusai’nin takıntısı buradan gelmektedir.

En önemli eserleri Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga, Bir Dalganın Sırtı, Kanagawa Açıkları’ dır.

Her resim önce kağıda çizilmiş, ardından bu çizim yardımıyla baskıda kullanılacak tahta bloklar oyulmuştur. Daha sonra mürekkep ile kaplanan bu bloklar kağıda bastırılarak resimler oluşturulmuştur.

Manga sanatını etkilediği gibi zamanın ünlü batılı ressamlarını da etkilemiştir.

j sanat

 

japon hokusai

 

katsuke

womens

Duygu Gencer

Hacettepe Sanat Tarihi öğrencisi.

1 Comment

  1. tuncay durmuş

    26 Kasım 2015 at 11:32

    teşekkürler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Cannes Film Festivali 2016

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes, bu yıl 69. kez düzenlenecek. 11-22 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan festivalde görev...

Kapat