Jeff Koons’la Yeni Kavramsalcılık

Amerikalı heykeltıraş ve Yeni kavramsalcı Jeff Koons, sıradan nesnelerin reprodüksiyonlarını üreterek heykel çalışmaları yapmıştır. Maryland Sanat Enstitüsü ve Chicago Sanat Enstitüsü’nde eğitim gören Koons, bir dönem borsacılık yaptıktan sonra sanat yönelmiş ve şöhretini adeta bir medya yıldızı gibi tasarlayarak 1980’lerin en çok tanınan sanatçıları arasına girmiştir. İtalyan porno yıldızı Cicciolina’yla evliliği ve birlikte gerçekleştirdikleri erotik fotoğraflarla bir anda büyük şöhret olan Koons, 1990’larda tümüyle popüler kültür imgeleri üzerine kurulu heykelleriyle gündeme gelmiştir. Bu heykelleri tasarlayan, ancak profesyonel heykeltıraşlara ürettiren Koons, kiç olgusunu tartışmaya açan başlıca sanatçılardan biridir. 1980’lerin üç boyutlu sanat yapıtı üretimi kapsamında hazır-nesne önemli bir yer tutmuş, ancak geleneksel heykelle ilişkilendirilebilecek üretimler de dikkat çekmiştir. Modernist heykel anlayışının soyut üslupçuluğundan uzaklaşan Koons, ayrıca kentsel çevrelerden seçilen gerçek nesnelerinden yararlandı.

jeff-koons

1980’li yıllarda cam konteyner içerisinde elektrikli süpürgeleri sergilediği yapıtlarının ardından 1990’lı yıllarda profesyonel heykeltıraşlarla çalışmaya başladı. Paslanmaz çelikten ayna yüzeyli balon hayvanlar gibi nesnelerin repredüksiyonların çalışmalarını gerçekleştirdi. Bibloları dev boyutlarda yeniden üreten ve kiç olgusuna değinen, sanat yapıtının değerinin ve otoritesinin tam olarak hangi temel de aranabileceğine dair soru işaretleri uyandıran Koons, nesne temelinden hareket eden Yeni Kavramsalcı sanatçılar arasında sayıldığı gibi, “Tüketim Nesnesi Sanatı” denilen bir eğiliminde öncüsü oldu. Popüler kültür imgelerinden yararlanan Jeff Koons, izleyiciyle iletişim kurmak adına ‘sıradanlık’ dahil her yola başvurduğunu, herkesin anlayabileceği ve zevk alabileceği türden sanat yapmak istediğini ifade etmiştir.

Jeff-Koons-Iconic-Pink-Panther-Sculpture

“Sanatım, izleyiciyle iletişim kurmak adına her türlü adıma başvurur. İzleyicinin ilgisini çekebilmek için her türlü hileye, ne gerekiyorsa, ama ne gerekiyorsa ona başvurmaya hazırım. En saf ve yüzeysel kişiler bile benim sanatım karşısında kendilerini tehdit edilmiş hissetmezler, karşılarında gördükleri şeyi anlayamadıkları, anlayamayacakları gibi bir his yaşamazlar. Bakarlar ve hemen onunla bir ilişki kurarlar. Ayrıca çok iyi eğitim görmüş, daha derinlemesine bakabilen bir kişi de yapıtlarıma bakıp, yaşadığımız kültüre nasıl bir katkıda bulunduğunu görebilir. Yapıtlarımla, insanların gereksinimlerine seslenmek istiyorum. İnsanları kendi kültürlerinden uzaklaştıran, onları bloke eden sınırları yok etmek istiyorum. Benim yapıtlarım insanlara bir ilişki kuramadıkları şeyler onları etkisini altına alıyormuş gibi değil, o anı kucaklamalarını sağlar. Bir şeye inanmalarına ve o inancı göstermelerine yardımcı olur.”

Jeff Koons

Jeff-Koons-Gazing-Ball-Farnese-Hercules

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.