John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ Adlı Eseri Tiyatro Sahnesinde!

Amerikalı yazar John Steinbeck’in ünlü eseri ‘Fareler ve İnsanlar’dan aynı adla uyarlanan oyun, İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından sahneye taşınıyor.

Yönetmenliğini Onur Atacan’ın üstlendiği ‘Fareler ve İnsanlar’ın oyuncu kadrosunda Merve Sevi, Murat Makar, Murat Ilgar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal, Cengiz Gül, Umut Yasar ve Poyraz yer alıyor.

Yaklaşık 110 dakika süren 2 perdelik oyunun konusu ise şöyle:

Issız bir kasaba…
Umudunu yitirmiş insanlar… Yarını olmayan mevsimlik işçiler…
Yalnızlıklarında kaybolmuş bu insanların arasında var olmaya çalışan iki dost: George ve Lennie…
George sert, sabırlı ve zeki bir adamdır; Lennie ise zihinsel engellidir, son derece kuvvetli olmasına rağmen çocuksu bir karaktere sahiptir ve fare saplantısı vardır.

Uzun zamandır beraber olan bu ikilinin, tüm umutlarını yitirmiş insanların arasında en büyük şansları dostlukları ve hayalleridir. Bu hayaller, çiftlikteki diğer insanları da bir girdap gibi yavaş yavaş içine çeker; kasabadan kurtulmak için hayaller kurulur, planlar yapılır ve sonunda gitmezamanı gelir. Ne var ki, fareler ve insanların en iyi düşünülmüş planları genellikle boşa çıkar.

John Steinbeck’in ölümsüz eserinden uyarlanan ‘Fareler ve İnsanlar’ oyunu, 4 Aralık’ta Profilo Tiyatro Gösteri Merkezi sahnesinde izleyicilerle buluşacak.

fareler-ve-insanlar

fareler-ve-insanlar-3

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Son Perde: Beyoğlu’ Belgeseli Youtube Üzerinden İzleyiciyle Buluşacak!

İstanbul'da son dönemde büyük bir hızla kapanmaya başlayan kültür-sanat mekanlarını, özellikle de geçtiğimiz günlerde kapanacağını duyuran Beyoğlu Sineması'nı konu edinen...

Kapat